Müzeyyen Şevkin: “36 Milyon İnsan Sonsuz Borçlu Yaşıyor”

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, hükümetin enflasyon, sahn pahalılığı, başıboşluk, icra ve iflaslara cebin hiçbir önlem almadığını belirterek, “36,4 milyon insan daim verecekli yaşıyor. Vatandaşın takipteki borcu 30,3 bilyon liraya yükseldi” dedi.

CHP Adana Saylav Süslü Şevkin, vatandaşın küsurat borç oranlarına ait kayıtlı izah yaptı. 36,4 milyon insanın daim borçlu yaşadığını, vatandaşın takipteki borcunun 30,3 bilyon liraya yükseldiğini belirtti. Şevkin, son 4 ayda vatandaşların bankalara olan borçlarında 209 bilyon lira artma yaşandığını anlatım etti.

“Vatandaşların bankalara ve finansman şirketlerine olan borcunun takiptekiler bile dahil ilkgüz itibariyle 1 trilyon 321 milyar liraya yükseldiğini” tamlayan Şevkin, vatandaşların bu borcunun 985 milyar lirasının ferdî (göz, otomobil, gerekseme) kredilerinden, 336 milyar lirasının üstelik cesaret kartı takanak bakiyelerinden kaynaklandığını kaydetti. Şevkin, serencam hafta bitiren kredilerinde 4,4 milyar liralık, kredi kartı borçlarında ise 4,8 bilyon lira artış yaşandığına dikkat çekti.

“TOKİ BORCU 27 MİLYAR LİRA”

Şevkin, “Vatandaşların dirlik dümen şirketlerine 32,9 bilyon, TOKİ’ye ise 27 bilyon liralık borcu bulunuyor. Vatandaşların, bankalara, finansman şirketlerine, huzur dalavere şirketlerine ve TOKİ’ye olan (tahsili gecikmiş düyun birlikte karışma) hep borcu 1 trilyon 380 milyar teklik düzeyinde seyrediyor. Vatandaşların bankalara olan borcunda sene başından bu yana 295 bilyon liralık, toplam borçlarında ise 297 bilyon teklik artma yaşandı” diye niteleyerek şöyle devam etti:

“KREDİ KARTI VE TÜKETİCİ KREDİSİ BORÇLARI ARTIYOR”

“Risk Merkezinin verilerine bakarak bu yıl eş- temmuz döneminde bankaların 538 bin 254 kişiyi itimat kartı borcunu, 659 bin 89 kişiyi da mütemmim kredisi borcunu vaktiyle ödeyemediği için yasal takibe aldı. Geçmiş yıllarda takibe alınıp icraya verilenlerden borcu bitmeme edenlerin sayısı ise orak ayı sonu itibariyle 4 milyon 144 bin 303 kişiye ulaştı. Bu durumda olanların sayısında sabık sene temmuz ayına bakarak 500 bin yabanlık bire bir artım yaşandı. Bankalar Birliği Riziko Merkezinin verilerine bakarak, bankalara güven kartı ve tüketici kredisi borcu kâin vatandaş sayısı (tıpkı bankaya ya bile bambaşka bankalara ani çok borcu bulunanlar, yurttaşlık numarası yardımıyla biricik yaşama sayılıyor) ise akıbet bir yılda 1 milyon 892 bin gönül henüz artarak 36 milyon 362 bin kişiye yükseldi.”

Share: