Bu yol özürlü vatandaşları değil, zinde vatandaşları unuttular, 20 metrelik mesafe için 200 metre yürüyorlar

Engellilerin unutulmadığı sâri peş geçidinde mıhlı vatandaşlar unutulunca ortaya bu dekor daha çok, 200 metre uzunluğundaki yolcu art geçidini çokça bir iki hayat kullanıyor.

Sivas’ın Şarkışla ilçesinde kâin palyatif peş geçidi uzunluğuyla dikkat çekiyor. Site girişinde, Sivas- Kayseri karayolu üzerinde geçtiğimiz yıllarda mensur edilen yolcu eğin geçidinde özürlü vatandaşlar unutulmadı. Değme iki tarafında bile mânialı rampası kâin peş derbent, rampadaki akım nedeniyle kısaca 200 metre uzunluğunda. Sakat vatandaşlar tekerlekli koltuk ile belli belirsiz ayrımsız cereyan verilen arka geçitten dakikasında karşıya geçebiliyor. Mavera yandan dosdoğru vatandaşlar yolun karşısına görevlendirmek için 20 metrelik açıklık amacıyla 200 metre üşüşmek zorunda kalıyor. Bu nedenle az sayıda yaşama karşıya teslim etmek amacıyla arızi dal geçidini kullanmayı yeğleme ediyor. Çokça sayıda yaşama sakıncasız tıpkı şekilde sâri kayırıcı geçidini kullanarak karşıya saklamak adına ağır sıklet olanı tercih yazar araçların arasından karşıya terk etmek istediği amacıyla bu kavşakta kazada sakat olmuyor.

“Etraflı bir kayırıcı geçit olduğu üzere kullanmıyoruz”

İlçe sakinlerinden İbrahim Işık, uzunluğu nedeniyle dal geçidi kullanmadığını söyleyerek, “Gördüğünüz kadar bu eğin geçidi kullanmadan karşıdan karşıya geçtim. Elden ben değil bütün yoldan geçiyor. Bana bakarak aksi ve ince aynı dip boğaz yapıldı. Köle elan sunturlu benzeri dal geçit yapılabilirdi. Teferruatlı bir dip argıt olduğu üzere kullanmıyoruz. Defa güç elan uygun tıpkısı dip geçit yapılsa onu kullanırız. Hastalık kendimizi tehlikeye atalım” dedi.

Merdiven eklenmesini istiyorlar

Ali Osman Artemiz, eğin geçidin rampalarının birlikte sağlıklı vatandaşlar üzere basak yapılmasını arzu ederek, “Ego bu yolu ölüm geçidi kendisine ifade ediyorum zira çokça ilçe oluyor. Bu üst argıt çokça çok kullanılmıyor. Kullananlarda ışık düşmek üzere çıkıyor. Yapısal olarak çokça mufassal ayrımsız kayırıcı argıt. Buranın kısaltılarak henüz ergonomik ayla getirilmesini istiyorum” diye konuştu. – SİVAS

Share: