İngiltere’de kullanılmamış nema artım sinyali

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkan Yardımcısı Dave Ramsden, forma bankasının 14 yılın zirvesine ulaşan enflasyonun mutluluk ekonomisi üzerinde yarattığı baskılar ile savaşım kapsamında mahsus faizleri baştan yükseltmek durumunda kalacağını söyledi.

Reuters’ın haberine göre, Ramsden, aslen korona virüs kısıtlamalarının kaldırılması ve sonrasında de Rusya’nın Ukrayna’yı nehiy etmesiyle tetiklenen enflasyonun yayılmasının İngiltere’de ücretler ve şirketlerin fiyatlandırma planları üzerindeki etkilerinin görülmeye başladığını kaydetti.

Ekonominin resesyona girmesi ve borçlanma maliyetlerinin artmasıyla enflasyonun, kâin yüzde 9 ve Ekim’de görmesi muhtemel zirve düzey olan yüzdelik 13’ten gerileyerek BOE’nin kasıt seviyesi yüzdelik 2’ye döneceği öngörülüyor.

Ancak, şişkinlik zihniyetinin temelli ağıl gelmesi riskinin var olduğunu belirten Ramsden, “Ferdî namına, faizleri henüz birlikte yükseltmek durumunda kalmamızın muhtemel olduğunu düşünüyorum. Fakat stabil tıpkısı karara varmadım” dedi.

BOE, sabık hafta politika faizini yüzdelik 1.25’ten yüzde 1.75’e yükseltmiş ve böylece 1995’ten yeryüzü büyük artırıma gitmişti.

Ramsden, “Yaptığımızın halihazırda pek olan şartları henüz dahi zorlaştırdığını biliyoruz. Fakat değerlendirmemiz, enflasyonun beledi hâle gelmesini çelmek üzere kaba davranmamız gerektiği yönünde” dedi.

İngiltere’de iş bırakımı oylaması

 

İngiltere MB enflasyonla mücadelede geç mi kaldı?

 

İngiltere MB getiri oranını 50 baz fakül artırdı

 

Share: