IMF’den Suudi Arabistan üzere yüzde 7,6’lık büyüme beklentisi

Uluslararası Mal Fonu (IMF), Suudi Arabistan ekonomisinin bu yıl yüzdelik 7,6, gelecek sene ise yüzdelik 3,7 büyüyeceği tahmininde bulundu.

IMF’den yapılan açıklamada, Suudi Arabistan ekonomisine ilişik 4. özellik konsültasyonunun tamamlandığı bildirildi.

Suudi Arabistan’ın Kovid-19 salgını kaynaklı dip tıpkısı durgunluğun peşi sıra cıvıl cıvıl benzeri şekilde toparlandığı belirtilen açıklamada, akışkanlık ve mali desteğin, Seziş 2030 kapsamındaki düzeltme ivmesinin ve yüksek petrol fiyatlarıyla üretiminin, ekonominin sağlam tıpkı büyüme, kontrollü şişkinlik ve dirençli benzeri para sektörü ile toparlanmasına yardımcı olduğu aktarıldı.

Açıklamada, salgının mütenakıs etkilerinin, artan yer yağı üretimi ile fiyatlarının ve güçlenen ekonominin finansal ve aut pozisyonları iyileştirdiği kaydedildi.

Ülke ekonomisinin geçen sene yüzdelik 3,2 büyüdüğü anımsatılan açıklamada, mülk politikası sıkılaşması ve mali konsolidasyon ile Rusya- Ukrayna Savaşı’nın etkilerine rağmen Suudi Arabistan ekonomisinin bu sene yüzde 7,6 ve ati sene yüzdelik 3,7 büyümesinin beklendiği bildirildi.

Suudi Arabistan’ın bu sene dünyanın genişlik çabuk büyüyen ekonomilerinden biri olmasının beklenen olduğu kaydedildi. Açıklamada, düzeltme gündeminin uygulanmaya bitmeme edilmesiyle orta vadede büyümenin hızlanmasının beklendiği aktarıldı.

Ülkede enflasyonun ise sabık yıl yüzdelik 3,1 seviyesinde gerçekleştiği tamlanan açıklamada enflasyonun bu yıl yüzde 2,8, ati yıl yüzde 2,2 olmasının hesap pusulası edildiği tabir edildi.

Açıklamada, Millî Envestisman Stratejisi ve hareket gücü piyasası reformlarının başarılı şekilde uygulanmasının yahut yer yağı üretimindeki daha aşkın artışın kazançlı görünümü elan de iyileştirebileceğine bel edilirken, tepeden inme petrol harcamalarının, düzeltme gündeminden sapmanın, enflasyonist baskıların, kullanılmamış aynı salgın dalgasının, Rusya-Ukrayna savaşı etkilerinin ve Çin’deki pattadak benzeri yavaşlamanın esas riskler olduğu aktarıldı.

Share: