Antalya’da yabancılara bölük satışında sonuç 3 aydır Rusya ve Ukrayna başı çekiyor

Temmuz ayında Antalya’da seçme üç konuttan biri yabancılara satıldığını belirten Antalya Ticaret ve Uran Odası(ATSO) Başkanı Davut Kısık, “Satışlarda Rusya- Ukrayna vatandaşları 3-4 aydır ağırlıklı. Bu kamer ki satışlarda konutların yüzde 17’si elden Rusya vatandaşlarına satılmış, amma Ortadoğu’dan de talep olmaya bitmeme ediyor” dedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Yoğun, TÜİK’in temmuz kocaoğlan basamak mir istatistiklerini değerlendirdi. Ciddi, Temmuz ayında Antalya’dahi 4 bin 643 şerha ev satışı olduğunu belirtti. Komutan Gösterişli, “Antalya’da ev satışları cazibesini korumaya bitmeme ediyor. Antalya’da güzeşte ay 4 bin 643 şerha göz satışı var. Tıpkı miktar düşüş var. Ama yabancı satışında bibi süfli üst 3’da 1’ini başkaları satıyoruz. Bunun bin 427 tanesini yabancılara satılmış. Yerli ahali bundan sonra basamak fiyatları yükselmesinden çevre konutlara ulaşamıyor. Yabancı cazibesi devam ediyor ama güzeşte ayak tabanı göre onda birlikte düşüş var. Geçmiş kamer 2 bin 500 şerha ev satılırken, bu kamer bin 421’e duştuk. Bu kamer ki rakamımız ilk kez İstanbul’un konusunda bundan sonra” sözlerine vadi verdi.

“Satışlarda Rusya-Ukrayna vatandaşları 3-4 aydır ağırlıklı”

Antalya’de 3 konuttan 1 tanesini yabancılarının aldığını belirten Ciddi, “Genelde elhak Antalya’dahi 4 konuttan 1 tanesi eller eliyle alınıyordu. Bu kamer biraz elan yükseldi. Ecnebi hala dilek ediyor. Satışlarda Rusya-Ukrayna vatandaşları 3-4 aydır ağırlıklı. Bu ay kim satışlarda yüzde 17 sadece Rusya’ya satılmış, amma Ortadoğu’dan dahi istek olmaya devam ediyor. Eller tamamen kredisiz satışlar, biraz da vatandaşlık hakkından irade geliyor. Yerlinin daha çok derece derece alımı zorlaşıyor” dedi.

“Aylık 145 bin TL Antalya’bile kirası olan konutlar vardı”

Antalya’dahi yabancılara müteveccih kiralanan dairelerdeki yüksek kira fiyatlarına de değinen Dokunaklı, “Gayrimenkul fiyatlarında çokça sakil benzeri balon bulunmayan. Maliyetler da arttı, konut fiyatları üstelik arttı. Ama kiralamada cidal başladıktan sonra haddinden fazla vahim bire bir arzu geldi. O gelenlerden yağlık kira fiyatları yükseldi. Bu normal değildi. Nerede ise 3-4 katına bundan sonra. Maaş 145 bin TL Antalya’üstelik kirası olan konutlar vardı. Bunun sürdürülebilir olmadığını ego o devir bile söyledim, şimdide bir posta daha söylüyorum. Bu fiyatlar kategorik düşecek. Böyle bire bir karşılık namevcut” açıklamasına vadi verdi.

“Bu sene tığ Antalya merkezde haddinden fazla güç seyyar görüyoruz”

Mevrut seyyah sayısındaki artışın şehre yansımasını de değerlendiren Komutan Ağır Sıklet, “Bu sene tığ Antalya merkezde çokça korkulu turist görüyoruz. Sabık yıllara akilane haddinden fazla artım var. Akşam bile çıksanız çağ bile çıksanız seyyah biraz elan Antalya merkeze akıllıcasına girmeye başladı. Hem Fellah ülkelerinden mevrut hem da Avrupa’dan gelen turistler kent merkezine gelmeye başladı. Bize organ olan arkadaşlarımız bu sene güzeşte yıllara göre çokça memnunlar. AVM’deki satışlar güzeşte yıllara bakarak artım var. Bırakılan döviz miktarı sabık yıla bakarak çok çok. Bence yüzdelik 15-20 dolar bir yükselme hissediliyor” diye konuştu. – ANTALYAShare: