Diyarbakır haberleri! 2. Arsıulusal Diyarbakır Gelişmemiş Film Festivalinin hakem heyeti üyeleri mahsus oldu

Firez ve Turizm Bakanlığı ile Beyaz Perde Genel Müdürlüğünün katkılarıyla ve Diyarbakır Valiliği ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin paydaşlığında düzenlenecek olan 2. Uluslararası Diyarbakır Bodur Film Festivaline çokça az bir müddet kaldı. 12-15 Teşrinievvel tarihleri ortada sinemaseverlerle buluşacak olan festivalin konkur filmleri ve onur ödülleri açıklanmıştı. Diyarbakır Ekin Nutuk ve Beyaz Perde Derneği (DİSİNEDER) yoluyla gerçekleştirilecek olan 2. Arsıulusal Diyarbakır Gücük Film Festivalinin yarışma filmlerini değerlendirecek olan hakem heyeti üyeleri muhtemelen oldu.

Kayapınar Belediyesi ile Talih Belediyesi vasıtasıyla desteklenen 2. Arsıulusal Diyarbakır Kısa Film Festivalinde filmler; Millî Gelişmemiş Kurgulanmış, Ulusal Gücük Dokümanter ve Arsıulusal Kısa Film Yarışması tutmak üzere üç ayrı kategoride 10 film yarışmada düzlük alıyor. Festivale başvuran ve esas seçkiye seçilen gücük filmler, bütün 15 ödül heykelciği ve 40 bin TL’lik ihsan üzere yarışacak. Kurgulanmış gelişmemiş filmlerin yarıştığı kategoride beş şahsiyet bir hakem heyeti ekibi vadi alıyor. Jürinin başkanlığını ise, ‘Kardeşler’ adlı evvel tafsilatlı metrajlı filmiyle bir nice festivalden ödüllerle ayrılan direktör Hayat Atay üstleniyor. Yargıcılar Kurulu üyeleri beyninde ‘Adanalı’, ‘Prensesin Uykusu’, ‘Şubat’, ‘Locman’, ‘Küçük Şeyler’, ‘Bir Başkadır’ ve ‘Aslında Özgürsün’ kabilinden projelerin aranan ödüllü oyuncusu Alican Yücesoy; ‘Yılan Hikayesi’, ‘Biz Size Aşırılmış Olduk’, ‘Davetsiz Misafir’ ve ‘Küçük Hanımefendi’ kabilinden dizilerdeki oyunculuğunun beraberinde ‘Yemekteydik ve Karar Verdim’ ile ‘Bağcık’ filmleriyle direktörlük kariyerine başlayan Kurum Yeltan; ‘Zenne’, ‘Çukur’, ‘Müslüm’ ve ‘Kuruluş Osman’ kabil projelerin oyuncusu ödüllü oyuncu Erkan Avcı ve ‘Bir Zamanlar Çukurova’, ‘Toz Ruhu’, ‘Nasipse Adayız’ ve ‘Kurak Günler’ kabil projelerle aşina ödüllü aktör Selin Yeninci’den oluşuyor.

Belgesel filmlerin yarıştığı kategoride ise, üç kişiden oluşan ayrımsız jüri ekibi düzlük alıyor. Jüride; Beyaz Perde ve Monitör Eseri Sahipleri Patika Birliği Başkanı Mehmet Güleryüz, ‘Dizi Doktoru’ lakabıyla tanıdık gazeteci ve aynı zamanda yazar Oya Doğan ve Zer Kozalak Umumi Heyet Başbuğ Vekili ve Adana Değerli Koza Film Festivali Umumi Koordinatörü İsmail Timuçin kayran alıyor.

Uluslararası kategoride düz alan güdük filmler, üç kişiden oluşan jüri ekibi eliyle değerlendirilecek. Uluslararası Gelişmemiş Film jürisinde; yönetmenliğini üstlendiği ‘Güvercin’ filmiyle birçok festivalden bergüzar alan direktör Banu Sıvacı, ‘Zenne’, ‘Çekmeceler’, ‘Anons’, ‘Gelincik’ ve ‘Bana Karanlığını Anlat’ kabilinden filmlerin yapımcılığını üstlenen çekimci Bulut Reyhanoğlu ve yazıp yönettiği ‘Toz’ filmiyle bir nice festivalden bergüzar düzlük yönetmen Gözde Kural’dan oluşuyor. Jüri üyeleri tarafından belirlenen sonuçlar, 15 Ilk Teşrin akşamı düzenlenecek olan bergüzar töreninde açıklanacak.

Yönetmen ve yapımcı Serhat Gönen’in direktörlüğünde gerçekleştirilecek olan 2. Diyarbakır Uluslararası Kısa Film Festivalinin koordinatörlüğünü ise Esra Iyicene üstleniyor. Ayrıca, çığır birliği BİROY’un temsilcisi olarak Kültür Bakanlığı Beyaz Perde Umumi Müdürlüğü Destekleme Kurulunda iki sene boyunca asamble üyeliği fail ve 2022 yılı itibariyle Kültür Bakanlığı temsilcisi yerine fariza yapan kudretli oyuncu İpek Tuzcuoğlu, festivalin bu yılki danışmanlığını üstlenecek. – DİYARBAKIR

Share: