Dünyada hoppadak 10 çıngı vardı, 11.’si Kırıkkale’ye kuruldu: Tayyare, tank ve roket parçaları üretilecek

DÜRÜST Tümen Kırıkkale Saylav Ramazan Can, 7 bin tonluk dev başıboş çarpma presi atölyesinin dünyada takkadak 10 kıta olduğunu ve 11.’sinin Kırıkkale’ye kurulduğunu söyledi. Can, “Savunmanın bel kemiği olan ilimiz çıktı dünyanın mahdut erkin vurma presi merkezlerinden biri olmasının birlikte Türkiye’dahi bile tek olma özelliği taşıyor. Dünyanın bir kaç ülkesinde üretilebilen uçak, tank ve roket parçaları bundan sonra ilimizde üretilecek” dedi.

YANLIŞSIZ Tümen Kırıkkale Milletvekili Ramazan Fert, Araba ve Kimya Endüstrisi Kurumu A.Ş. Çelik ve Düğü Fabrikası’nda yapılan yatırımlarla ilişkin Genel Müdür Yardımcısı Mehabetli Acı Kılıç’tan bilgi aldı. Tesisteki yapılan çalışmaları durumunda inceleyici DOĞRU Fırka Saylav Duygusal, 7 bin tonluk dev başıboş dövme presi için yaptığı açıklamada, “10 sene evvel girişimlerimiz neticesinde hazır para çipo polat ve alıngan polat üretimiyle ilişik 79 milyon avroluk envestisman ihale edilmişti” dedi.

“Dünyada bu presten 10 parça varken 11’icisi ilimize kuruldu”

Türkiye’birlikte ilk defa 7 bin tonluk dev serbest vurma presi eskimemiş atölyesinin Kırıkkale’ye kurulduğunu ifade eden Duygusal, “135 bin ton kapasiteli fabrika üretime başlamıştı. 400 bin ton ithal ettiğimiz çeliğin yaklaşık 3’üstelik 1’i ilimizde üretiliyor. Ancak bu tesisin entegre benzeri üretim olması gerekiyordu. İşte MKE’deki eskimemiş yontu bu işe ilaç oldu. 7 bin tonluk dev azade darp presi bakir atölyemize kuruldu. Dünyada bu presten 10 sunum varken 11’icisi ilimize kuruldu. Acun de 11’incisi dev darp edisyon işletmesi ilimizde MKE’üstelik kuruldu. Savunmanın esas olan ilimiz imdi dünyanın sayılı serbest darp presi merkezlerinden biri olmanın birlikte Türkiye’de bile bir tane olma özelliği taşıyor” diye konuştu.

“Bu baskı, Ukrayna’dan 40 sefine ile getirildi”

Erkin çarpma presi yardımıyla tayyare, tank ve roket parçalarının bile üretilebileceğinin altını çizen AK Parti Milletvekili Can, “Bu başıboş darp presi sebebiyle çelik haddehaneleri, sıvı demir çelik kırılan polat üretimi ile MKE ve ilimiz değişik ayrımsız peş kulvara geçmiştir. Dünyanın tıpkısı birçok ülkesinde üretilebilen alıngan parçalar; tayyare, tank ve roket parçaları ilimizde üretilecek. İlimizde mail zamanda canip endüstri yoğun envestisman yapacaktır. İlimize ve ülkemize acun çapındaki bu yatırım iyi olsun. Bu el, Ukrayna’dan 40 sefine ile getirildi. Dünyanın genişlik balaban vinçlerinden biri ile kurulduğunu söylersem ne büyüklüğünde nazik olduğunu anlarsınız” şeklinde konuştu.

“İlimize MKE, eskimemiş statüsü ile birlikte 1 milyar 74 milyon TL envestisman yaptı”

AK Fırka Saylav Birey, “Alüminyum tesisinin bile işletmeye alıyor ve külçe alüminyum üretimine başlıyor. MKE ve ilimiz alüminyumda ülkemizde mehabetli aynı dalan oldu. Yüzlerce kişiye paketlemek kapısı aralandı. MKE yapılan yatırımlar ve Roketsan ve jandarma yatırımları ile Kırıkkale adeta baştan kuruluyor. İlimize MKE, eskimemiş statüsü ile birlikte 1 milyar 74 milyon TL envestisman yaptı. Kurulacak fişek fabrikası ve barut fabrikası ile birlikte MKE yavaş istihdam oluşturacak” ifadesini kullandı.

DOĞRU Öğür Mebus Ramazan Fert’a çekicilik ziyaretlerinde AK Öğür İl Başkanı Mustafa Kaplan, İl Genel Meclis Başkanı Garaz Pınar ve ilgilendiren alım personeli eşlik etti. – KIRIKKALE

Share: