Hayme Asıl 741. kat anıldı

Hayme Esas 741. kere anıldı

KÜTAHYA Kütahya’nın Domaniç ilçesine sadık Çarşamba köyünde planlı Hayme Asıl’yı Anma ve Göç Şenlikleri kırıcı katılımla gerçekleştirildi.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi Hayme Ana (Fehamet Anne), 741. kat düzenlenen programla anıldı. Çarşamba köyünde başlayan programa Kütahya Valisi Mehabetli Çelik ve İl Protokolü, Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya, Firez ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ile MHP Yerli Yönetimlerden Sorumlu Genel Başbuğ Yardımcısı Sadir Durmaz, SELIM Öğür Kütahya milletvekilleri İshak Gazel, Ceyda Gösterişli Erenler, MHP Kütahya Saylav Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Milletvekili Büyük Fazıl Kasap, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Bilen Işık ve binlerce vatandaş katıldı. Resmi merasim öncesi TRT sanatçıları Türk Islam Gizemciliği Müziği ve ilahi dinletisi sundular. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile yöntemince başlayan tören, Kur’an-ı Koçak tilaveti ve Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın duasıyla açıldı.

Kütahya Valisi Ulvi Polat, yaptığı konuşmada, “Hayme Esas, Konya- Karaman’da Zübeyde Karı, Kütahya’birlikte Nezahat Onbaşı, Domaniçli Habibe, Kastamonu’birlikte Şerife Abla, Erzurum’dahi Aba Kadın, Malatya’dahi Songül Ilçebay, Gölbaşı’nda Deste Sezen, Çorum’birlikte Aybüke sarıklı, Diyarbakır’birlikte evlat nöbeti markajcı külhanbeyi analardır. Hayme Ana’mızın türbesine gittiğinizde, kapıda, benzeri söz karşılar sizi. O neymiş Atatürk şöyle der, ‘Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça elan şişman amal yarmak amacıyla kendinde bilek bulacaktır’ der. Bugün burada tıpkı arada oluşumuzun sebebi dahi aha bu ruh ve düşüncedir. Eğer ecdadımızı tanır, agâh, anlar ve buna bakarak aynı vakfe ve emir gösterebilirsek geleceğimizi bile güvenle mensur ederiz. Bu sene burada Hayme Anne’yı 741. kere anarken Domaniç’in bile antagonist işgalinden kurtuluşunun bile 100. yılını kutluyoruz” dedi.

Hars ve Turizm Vekil Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Hayme Temel’nın tıpkı zamanda devletin bekası namına sunulan emeğin bildirme kebir örneklerinden biri olduğunu vurgulayarak, “Hayme Anamız dağılma noktasına kayı boyunu ayağa kaldırarak Domaniç’e büyüklüğünde esenlikle getirmesiydi. Devletin bekası adına o yüce mücadeleye vermeseydi, bağımsızlıktan laf etmek tür olmayacaktı. Onun Oğuz yurdunu gönendiren hidayeti ve öğretileri sayesindedir kim Osmanlı devletimiz varlığı ile üç kıtaya yedi cihana hükmetmiş, yer Türk’e yurt kılınmıştır. Onun cefakar bilgili ve asaletli gönlü kadınlarımıza ilham reşit, asırlar bilahare üstelik cephelerden cephelere duyulmuştur. Obaya sığmayan benzeri ufuktur o, inanç ile idealini var fail, inanç ile tarihi abat eden ayrımsız kadım şahsiyettir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların peşi sıra, görüntü düzlük Domaniç folklor gösterisi ve peşi sıra atlı okçuluk ekiplerinin gösterileri ile devam fail şölen, Söğüt’e temsili barhana yürüyüşü ile son buldu.Share: