Karaismailoğlu: Ankara- Niğde Otoyolu’ndan 9 milyona mail dil geçti

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Bakanlığın “dev projeleri” beyninde yer kayran Ankara- Niğde Otoyolu’nu açıldığı günden bu yana kestirmece 9 milyon aracın kullandığını belirterek, “Seyahat süresinin nısıf yarıya düşmesiyle vatandaşlarımızı sevdiklerine tehlikesiz, konforlu ve hızlı benzeri şekilde kavuşturuyoruz.” ifadesini kullandı.

Karaismailoğlu, bağlanmış açıklamasında, son 20 yılda ulaşımın temas alanına yatırım yaptıklarını ve Türkiye’nin enfrastrüktür sorununu nazik ölçüde çözdüklerini belirtti.

Ülkenin ihtiyacı olan projeleri hayata geçirdiklerini vurgulayan Karaismailoğlu, “Milletimize hangi sözü verdiysek yerine getirdik. 7 çağ 24 saat çalıştık, çalışmaya de bitmeme ediyoruz. Dev projeleri milletimizin hizmetine sunduk. O projelerden biri dahi Ankara-Niğde Otoyolu.” değerlendirmesinde bulundu.

Karaismailoğlu, otoyol ringinin bire bir parçası olan Ankara-Niğde Otoyolu’nun, 275 kilometresi temel eğin, 55 kilometresi bağlantı yolu tutmak amacıyla toplamda 330 kilometre uzunluğunda olduğunu belirtti.

Tamamı 16 Çatlak 2020’dahi trafiğe açılan otoyolun, Edirne’den başlayarak, İstanbul ve Ankara üzerinden Güneydoğu’ya kadar uzanan ve yapılması planlanan Şanlıurfa- Habur Çizgi Kapısı kesimini dahi havi TEMA (Trans European Motorway) Otoyolu’nda kıvrak ulaşım sağladığını bildiren Karaismailoğlu, otoyolun hizmete açılmasıyla Ankara ile Niğde arası seyahat süresinin 4 saat 14 dakikadan 2 saat 22 dakikaya indiğine belen etti.

Karaismailoğlu, “Açıldığı günden bu yana otoyoldan 8 milyon 961 bin vasıta geçiş yaptı. Zamandan yıllık 450 milyon teklik, akaryakıt tüketiminden yıllık 278 milyon teklik tevessül etmek için yıllık toplam 728 milyon liralık tasarruf edildi. 57 bin ton karbon çıkarma azaltımı sağlandı.” bilgisini verdi.

Son 20 yılda otoban ağını 2 kattan aşkın artırarak 3 bin 633 kilometreye ulaştırdıklarını belirten Karaismailoğlu, “2053 Iblağ ve Geri Hizmet Asıl Planı” ışığında projeleri hayata geçirmeye devam edeceklerini vurguladı.

Karaismailoğlu, 2053’e büyüklüğünde otoyol uzunluğunun 8 bin 325 kilometreye yükseleceğini belirterek şunları kaydetti:

“Türkiye’nin geleceğini mensur etmeyi sürdüreceğiz. Yaptığımız rastgele yatırıma tıpkı vesile bulmaya çalışanlara karşın yolumuzda ilerliyoruz. Tığ, Türkiye’nin, milletimizin geleceği üzere çalışıyoruz, çalışmaya de bitmeme edeceğiz.”Share: