741. Hayme Ana’yı Yâd ve Göç Şenlikleri Kütahya’da yapıldı

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi olan ve “mehabet temel” kendisine anılan “Hayme Anne” kabri başında anıldı.

741. Hayme Asıl’yı Anma ve Göç Şenlikleri Kütahya’dahi yapıldı.

Kütahya Valisi Ulu Polat, Bilecik Valisi Eksiksizlik Kızılkaya, Kültür ve Turizm Vekil Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, MHP Domestik Yönetimlerden Sorumlu Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Ankara Saylav Sadir Durmaz ile özge tören düzeni mensupları, Domaniç ilçesine sınırlanmış Çarşamba köyündeki Hayme Esas’nın türbesini mülakat yazar yakarış etti.

Vali Çelik, törende yaptığı konuşmada, Hayme Esas’yı andıklarını ve bir zamanda Domaniç’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümünü kutladıklarını söyledi.

Adına türbe yapılan ilk Türk kadının Hayme Anne olduğunu hatırlatan Polat, “Hayme Asıl, Konya- Karaman’da Zübeyde Bayan, Kütahya’üstelik Nezahat Onbaşı, Domaniçli Habibe, Kastamonu’da Şerife Abla, Erzurum’birlikte Valide Hatun, Malatya’birlikte Songül Ilçebay, Gölbaşı’nda Rabıta Sezen, Çorum’dahi Aybüke Hoca, Diyarbakır’da evlat nöbeti tutan külhanbeyi analardır.” dedi.

Ekin ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan birlikte Hayme Ana’nın, tıpkısı zamanda devletin bekası namına sunulan emeğin bildirme kocaman örneklerinden biri olduğunu vurguladı.

Hayme Asıl’nın, döneminde devletin bekası yerine ulu uğraş verdiğini dile getiren Demircan, “Hayme Anne savaşım vermeseydi, bağımsızlıktan laf etmek olanaklı olmayacaktı. Onun Oğuz yurdunu gönendiren hidayeti ve öğretileri sayesindedir ki Osmanlı Devletimiz varlığı ile üç kıtaya, yedi cihana hükmetmiş, toprak Türk’e vatan kılınmıştır. Onun cefakar hakim ve soylu gönlü, kadınlarımıza esin reşit, asırlar sonradan da cephelerden cephelere duyulmuştur. Obaya sığmayan aynı ufuktur o, iman ile idealini var fail, inanç ile tarihi şen fail bir bayrı şahsiyettir.” ifadelerini kullandı.

Şenlikte, mehterhane eşliğinde simgesel barhana yürüyüşünün birlikte Türk tasavvuf musikisi konseri, süvari okçuluk ve umum oyunu gösterilerine meydan verildi.

Programa, DÜRÜST Tümen Kütahya milletvekilleri Ahmet Fecir, Ceyda Güç Erenler ve İshak Gazel, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Milletvekili Uca Fazıl Etçi ve diğer protokol üyeleriyle çokça sayıda yurttaş katıldı.Share: