Cumhurbaşkanı Erdoğan, Büyük İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Etap Doğrulama Töreni’nde konuştu: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Ağustos 1999 depremini hatırlatarak, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında ki vardı? Şu anda tabii rahmetli ergin Ecevit vardı değil mi? Olur o yer sarsıntısı afetinde acep nüfuz hangi yaptı? Tamamen bittiler, tükendiler. Ancak biz iktidara geldik, bütün bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Esenler Dörtyol Meydanı’ndaki 60 Bin Konutluk Büyük İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Kadem Teslim Töreni’nde yaptığı konuşmada, İstanbul’u her köşesiyle ayrı sevdiğini söyledi.

Geçen hafta Üsküdar’daki Ayazma Camisi’ni ibadete, Medeniyet Üniversitesi Kütüphanesi’ni ise hizmete açtıklarını anımsatan Erdoğan, temmuzda İbn Haldun Üniversitesi’nin intaç törenine katıldıklarını dile getirdi.

Dünyanın dört gözle beklediği Ukrayna tahılının İstanbul Boğazı üzerinden taşınması törenine şahitlik ettiklerine aksan özne Erdoğan, “Yeniden geçtiğimiz kamer Eyüpsultan Belediyemizin şişko açılış törenini yaptık. İstanbul’da yenilenen Kazı Bilimi Müzelerimizi hizmete açtık. Ülkemizin mail tarihindeki bildirme şişman yezitlik olan 15 Temmuz darbe girişiminin sene dönümü vesilesiyle martir ve gazilerimizi Saraçhane’de sırtlan. İstanbul’un fethinin 569. yıl dönümünün coşkusunu birlikte millet bahçesi kendisine düzenlemeye başladığımız Atatürk Hava Meydanı alanında bütün bu arada yaşamıştık.” ifadelerini kullandı.

“Tığ küçümseme verdik mi yaparız”

Eğitimden ekin-sanata, arsıulusal etkinliklerden milli bayramlara kadar ülkeye ve şehre ayar katan herhangi bir anda İstanbul’la birlikte olduklarını vurgulayan Erdoğan, törene 60-70 bin kişinin katıldığı bilgisini paylaştı.

İki devir önce, 18 bin kişinin hayatını kaybettiği 17 Ağustos 1999 depreminin sene dönümü olduğuna dikkati calip Erdoğan, depremin üzerinden 23 sene geçtiğini ancak acısının yüreklerde halen önceki günkü kabilinden güre olduğunu rapor etti.

“Rabb’imden bizleri rastgele nev afetten ve felaketten koruma görevlisi eylemesini diliyorum.” diyen Erdoğan, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında ki vardı? Şu anda tabii rahmetli reşit Ecevit vardı değil mi? Evet o sarsıntı afetinde acaba erk hangi yaptı? Tamamen bittiler, tükendiler. Fakat tığ iktidara geldik, bilcümle bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Bingöl depremini hatırlayın, Van depremini hatırlayın, Simav’ı hatırlayın, Kütahya’yı hatırlayın. Bütün bu depremlerde, Taşmak depremini hatırlayın, Sakarya’yı hatırlayın, Kocaeli’nin genelini hatırlayın, hepsinde çabucak, Malatya’bile, Elazığ’da bilcümle bu şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırdık. Zira biz meze verdik mi yaparız ve yaptık.” diye niteleyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: