TRAFİK KAZALARI MOBESE KAMERASINDA

EMNİYET Umumi Müdürlüğü, 260 kişinin hayatını kaybettiği, 30 bin 297 kişinin ise yaralandığı temmuz ayında meydana mevrut ve mobese kamerasına yansıyan trafik kazalarının görüntülerini paylaştı.

Güven Umumi Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, temmuz ayında meydana gelen gidiş geliş kazalarından Adana, Burdur, Hatay, İzmir, Kütahya, Malatya, Niğde, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ve Tunceli dahi mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Gidiş Geliş Başkanlığı verilerine göre orak ayı ayında, Türkiye genelinde 213’ü beşer, 18 bin 693’ü yaralanmalı, 22 bin 857’si hasarlı girmek için toplam 41 bin 763 gidiş geliş kazası meydana geldi. Kazalarda 30 bin 297 hayat yaralandı, 260 hayat de hayatını kaybetti. Yılın ilk 7 ayında trafik kazalarında ölenlerin sayısı 1180’e bundan sonra. Orak Ayı ayında yeryüzü çok kaza trafik kazası, İstanbul’da oldu. İstanbul’da insanoğlu, yaralanmalı ve maddesel hasarlı toplanmış 4 bin 503 ilçe meydana geldi, bu kazalarda 10 dirilik hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izleme etti. Sunma birkaç kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Bayburt ve Hakkari oldu. Temmuzda 19 bin 254 çoban da alkollü olarak anahtar kullanırken yakalandı. Denetimlerde 1 milyon 661 bin 318 trafik cezası uygulanırken, 108 bin 676 şalter ise trafikten menedildi.

Öte yandan trafik kazalarında yeryüzü kalın görülen güdücü hataları, şöyle sıralandı

‘Araç hızını el, gelgel ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, ağız boğaz ve kaplamanın ev olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, abdestbozan takip ve tebdil kuralına uymamak, arkadan zedelenmek, periyot kurallarına uymamak, al çerağ yahut görevlinin dur işaretinde durmamak, vasıta giremez gidiş geliş işareti bulunan yerlere bağışlamak, muvakkat ve okul geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş üstünlüğü boğazlamak, alkollü yerine dil gidermek, ötede çabucacık kurgu kazanmak, geçme yasağı olan yerlerden saklamak ve kavisli şekilde veya yasak olan yerlere otopark etmeköShare: