Tekerlekli sandalyenin merdivenden çıkmasını sağlayıcı paletli bütün TEKNOFEST’te

Tafsilatlı yıllar evde hizmet ve rahatsız bakımı hizmeti veren Mehmet Muslu’nun geliştirdiği paletli dizge, özürlü ve hastaların tekerlekli sandalyesinin merdivenlerden rahatlıkla indirilip çıkarılabilmesine imkan sağlıyor.

Türkiye Uygulayım Bilimi Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Uran ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda gerçekleştiriliyor.

TEKNOFEST’te, Muslu marifetiyle 5 sene ilk özürlü ve hastaların merdivenleri sükûnet kullanabilmeleri amacıyla tasarlanan bütün birlikte sergileniyor.

Geliştirilen sistemde tekerlekli koltuk, monte edilen şarjlı tırtıl sayesinde okkalı kullanmadan yön verilerek merdivenlerden acilen indirilip çıkarılabiliyor.

Muslu, kurduğu şirketle, ürettiği sistemi zata mahsus tekerlekli sandalyeye de uygulayabiliyor.

Mehmet Muslu, AA muhabirine, evde bakım hizmeti verdiği yıllarda hastaların taşınması üzere tıpkısı sisteme ihtiyaç duyulduğunu gördüğünü söyledi.

Özellikle asansörü sıfır evlerde, bozuk yapılarda hastaların ve engellilerin ulaşılabilirliğinde yoğun sıkıntılar yaşandığını vurgulayan Muslu, “İnsanların otama ihtiyaçlarını eğlemek amacıyla sayrılarevi ile sülale ortada yaşadıkları transfer sıkıntılarını görüyorduk. Buna güvenerek insanların aracıyla pekâlâ alıntı edilebileceği üzerine AR-GE çalışması yaptık.” dedi.

Geliştirdikleri sistemi projelendirerek üretimini yaptıklarını anlatan Muslu, “Cümle, engelliler ve debi kısıtı ateş parçası kişilerin merdivenlerden güvenli şekilde inip çıkmasını sağlıyor. Yaklaşık 4 bin kullanıcımız var Türkiye’birlikte. Değme nev merdivenin ulaşılabilirliğini sağlayabiliyoruz.” ifadesini kullandı.

Muslu, sistemlerine Almanya ve Bulgaristan’dan murat geldiğini, geliştirdikleri modelle Avrupa’da curcunalı getireceklerine inandığını kaydetti.Share: