TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Çorlu’da

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası (Çorlu TSO) bünyesine kazandırılan Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Sorun cıvıl cıvıl iş insanların kullanabileceği Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nin serencam merhale koskocaman olduğunu kaydeden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Ticaretinde, işinde dava cıvıl cıvıl iki tüccar iki aksiyon insanı buraya geldiği antlaşma öncelikli olarak zat vekillerini seçiyorlar. Şayet bu iki nazır anlaşırlarsa mesele yok. Anlaşamazlarsa ikisi anlaşıp üçüncü bire bir kişiyi seçiyorlar. Üç yaşama benzeri araya geliyor ve kararı veriyorlar. Bu süreç 3 ayda tamamlanıyor. Masrafı ise mahkemelerde ödenen masrafın yüzde ellisi kadar. Yani masraflar azalıyor, dava da bildirme fazla 3 ayda çözülüyor. Burada ortaya sâdır karar ve son mahkemede değişmeyen veren hakimin verdiği kararla ayrımsız geçerlilikte oluyor. Onun üzere hakeza anlı şanlı tıpkısı işe şalter olduğu amacıyla İzzet kardeşime, yönetimine, meclisine teşekkür ediyorum. Burasını kullanın. Bura sizin amacıyla” dedi.

Konuşmasının tıpkı bölümünde gençlerin yetişkin olduğunu dile getiren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Yıllardır mesleksel terbiye için uğraşıyoruz. Fakat bizi bayram sahibi yapmıyorlardı. Mesleki eğitimde gelişim dünyasının küçümseme sahibi olması için yıllardır uğraşıyorum. Şu anda 117 çığır lisesinin hamiliğini benim nazar ve borsalarım yapıyor. Bunlardan biri üstelik Dertli’daki çığır lisesi. Patika liseleri yüzdelik 60 doluluk oranında giderken, siz hamiliğini aldınız. Yüzde beniz doluluk oranı elde ettiniz. Burada hangi yetiştiriyoruz? Aleniyet öge yetiştiriyoruz. Kime yetiştiriyoruz? Üyemize yetiştiriyoruz. Torunlar üstelik birer kesim zer bilezik sahibi oluyor. Yani ‘bana tıpkı aksiyon var mı’ diyen adamlara zaten hareket kapısı celi burada. Sanayi burada” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmasının son bölümünü Türkiye’nin otomobili TOGG’a ayıran Hisarcıklıoğlu, “120 yıllık Türk insanının hayali, 60 yıl önce rüyası nısıf yolda eksik, Türkiye’nin makine meselesi var. 2017 yılı umumi kurulumuz sırasında Sayın Cumhurbaşkanımız dedi ki, ben15 yıldır çağrıda bulunuyorum Türk gelişim dünyasından kimesne ortaya çıkmıyor, Rifat haydi bunu siz üstlenin dedi. Tığ birlikte Sayın Cumhurbaşkanımıza bizim yanımızda olursanız biz bunu yaparız dedik. Yeter ki yanımızda olun şevket adına sizi yanımızda çekmek isteriz. Allah’a çokça şükür çocukluğumuzdan beri görüntü olan ve acun ile teknoloji sıralamasında bire bir zamanda girdiğimiz yüzdelik beniz elektrikli hakları bize ilişik olan tamamen bizim olan, önceki çıkışta yüzde 51 yerel, 2025’da yüzdelik 80 oranında evcil, içeride üretilmiş olan parçalarıyla bu arada Türkiye’nin otomobili Cenabıhak şans ederse 29 Ekim’birlikte fabrikanın açılışını yapacağız. Bu muvaffakiyet sizin, Türk gelişim dünyasının. Biz sadece öncülük ettik ama Türk hisse senedi dünyası üzere tahammülfersa tıpkısı sükse hikayesidir. Türkiye aynı çokça batılı ülkeden daha evvel üretmiş olacağız. İnşallah Mart ayında de Dertli’nun yollarında Türkiye’nin otomobili TOGG’u göreceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Hastalıklı TSO Başkanı İzzet Yanardağ Hisarcıklıoğlu’na ödül arz ederken Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel dahi Hisarcıklıoğlu’na üzerinde ismi bağlanmış olan anılmış Velimeşe karpuzu ikram etti.

Konuşmaların peşi sıra kurdele kesimi gerçekleştirilerek merkezin açılışı yapıldı. – TEKİRDAĞ

Share: