İçişleri Bakanı Soylu’dan AFAD’ın çalışmalarına ilişik videolu paylaşım

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Çağdaş ayrımsız afet yönetiminden ne olması gerekiyorsa zaman Türkiye’üstelik var. Size hareket yahut yeğin olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimse veremez, ama tıpkısı elan kimsenin ‘Nerede bu azamet?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.” dedi.

Soylu, içtimai medya hesabından, İçişleri Bakanlığı Kıran ve Acil Format Yönetimi Başkanlığının (AFAD) çalışmalarına ait açıklamalarda bulundu.

Dünyada kıyamet riski yeryüzü yüksek coğrafyalardan birinde yaşadıklarını belirten Soylu, güneş boyunca depremlerle, sellerle, heyelanlarla sınandıklarını ve çokça iri teessürat yaşadıklarını dile getirdi.

“Yaşanan herhangi bir afette vatandaşlarımız selim ve benzeri o büyüklüğünde da dağ aynı soru sordu, nerede bu ihtişam?” ifadesini kullanan Aristokrat, şöyle devam etti:

“Bu istifham, facia yönetimine bakışımızı değiştirdi. Türkiye’nin facia geleceğini değiştirdi. 2011’deki Simav ve Van depremleri, 2020’deki Elazığ ve Malatya depremi, Bingöl Karlıova, İran merkezli Van Başkale depremi, İzmir depremi, Giresun hâkim felaketi, 2021 yılındaki Rize-Artvin baskın afeti, Kastamonu-Sinop-Bartın sel afeti, Adana, Mersin, Antalya, Muğla orman yangınları. Bu sene yaşanan orman yangınları, hepsinde kerem oradaydı. AFAD ekipleri, AFAD koordinasyonunda kamunun bilcümle kurumları ve kuruluşları, umum bakanlıklar, sivil toplum kuruluşları, Kızılay, polis güçleri, kurnaz, Büyüklük Akarsu İşleri, karayolları, Belde Kentçilik, İller Bankası, Türk Silahlı Kuvvetleri, Kıyı Güvenlik Komutanlığı, İl Hususi İdareleri, belediyeler, itfaiyeler, hiçbir karışıklık ve hiçbir teehhür yaşanmadan cesamet oradaydı.”

2020 Elazığ depremine anında 7 bin 574 personelle müdahale edildiğini nâkil Soylu, “35 bine yakın deri gönderdik. İzmir depreminde çadırlar, konteynerler, 10 bini çok personel, 1500’e mümasil araçla hep alay malay oradaydık. 2021 yılındaki Muğla orman yangınında 13 bin personelle, Sazak yangınına 726 personel, bire bir zamanda helikopterler, arazözler…” dedi.

“Vatandaşımıza tek şeyin sıkıntısını yahut eksikliğini çektirmedik”

Günindi Karadeniz sel felaketine 1500’e yakın açar, 12 bine mail personel, 26 helikopter, korvet, 14 yaka düzenlilik botuyla müdahale edildiğini hatırlatan Aristokrat, Adana orman yangınında ise vakit kaybetmeden 3 bin 222 tahliye gerçekleştirildiğini bildirdi.

“Antalya orman yangınında uçaklar, helikopterler, arazözler, hisse senedi makineleri gine 10 bine yakın personel, bine yakın kurgu ve itfaiye araçları, vatandaşımızın ve ormanlarımızın beraberinde oldu” bilgisini bile paylaşan Icra Vekili Soylu, şu açıklamalarda bulundu:

“Artvin ve Rize hâkim afetinde 568 vatandaşımızı tahliye ettik. Tekrar binlerce personel yeniden 1500’e mail araçla afete engelleme ettik. Bilcümle bu saydığım ve sayamadığım, battaniye dağıtmaktan tutun, 3 kat ısıdam aşındırmak çıkarmaya büyüklüğünde metin çokça cıvıltı yaparken tek karışıklık, oran yerine hiçbir ürkü yaşamadık. Afetzedeleri yeri geldi helikopterle çatıdan aldık. Yeri geldi eğer aynı köy yerleşme yerinde canlılık yoksa oraya helikopterle jeneratör indirdik, günce ilaç, savsaklamak, azık getirdik. Yeri geldi deniz boyu güvenlik gemileri ile kıyıdan tahliyeler yaptık. Ne deri ne battaniye ne soba hangi NAN hangi üst, vatandaşımıza tek şeyin sıkıntısını veya eksikliğini çektirmedik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yönettiği hiçbir afette Tanrı’a haddinden fazla şükür ‘Nerede bu azamet?’ cümlesini tek duymadık. Onun hesabına tek tıpkısı kamu duyduk, Tanrı devletten ve milletten razı olsun.”

“Bu noktaya kuşkusuz geldik?”

“Olur bu noktaya nasıl geldik?” sorusunu soran İçişleri Bakanı Aristokrat, 2009’de Reisicumhur Erdoğan’ın vizyonu ve talimatlarıyla AFAD Başkanlığını kurduklarını bildirdi.

Böylece, afet yönetiminde alışılmamış tıpkısı izleme oluşturduklarını vurgulayan Aristokrat, “Yalnız enkazdan hanay yetişmek değil, facia öncesi, kıyamet hatırat ve kıran sonrası iyileştirme adına bütüncül aynı kıran yönetimi oluşturduk.” dedi.

Kıyamet öncesi tedarik üzere etken kampanyalar yaptıklarını tamlayan Soylu, 2020’nin kıran hazırlık yılı olduğunu hatırlattı.

Soylu, geçen yılı bile kıran eğitim bilimi yılı car ettiklerini anımsatarak, 56 milyon kişiye facia farkındalığı ile ulaştıklarını söyledi. 2022’yi ise manevra yılı adına car ettiklerini bildiren Icra Vekili Soylu, 51 bini meslek tatbikatı olmak amacıyla 57 bin 400 manevra yaptıklarını dile getirdi.

Erzurum Şita Tatbikatı, Trabzon’dahi sel ve ekstrem tatbikatı, Antalya’birlikte orman yangını tatbikatı, Kütahya’bile beyaz zehir tatbikatı, İstanbul Kağıthane’bile deprem tatbikatı ve birçok yıpranmamış tatbikatı bu yıl ortamında gerçekleştirdiklerini aktaran Nazır Aristokrat, teşrinisani kocaoğlan amacıyla üstelik “Türkiye Yer Sarsıntısı Andaç Tatbikatı”nı planladıklarını bildirdi.

Hazırlık anlamında çokça hususi tıpkısı akademik düzentileme gerçekleştirdiklerini anlatan Soylu, 81 ilin tamlık risklerini gözeterek, her ilde risk azaltma planlarını tamamladıklarını söyledi. Bunları hem akademisyenlerle hem amme marifetiyle uygulayıcılarla, üniversitelerle ve yerel yönetimlerle bilcümle alay malay gerçekleştirdiklerinin altını çizen Aristokrat, demincek bile bu planların izleme ve değerlendirme ayağını yürüttüklerini kaydetti.

Öte yandan facia engelleme kapsamında de cesim çalışmaları olduğunu tamlayan Aristokrat, seçkin şeyden evvel Türkiye Kıyamet Müdahale Planı’nı oluşturduklarını ve bunu sonsuz namına güncellediklerini vurguladı.

Sonuç 3 yıldaki tamlık afetlere bu traksiyon çerçevesinde engelleme ettiklerini ve tek sav yaşamadıklarını rapor eden Aristokrat, Türkiye Kıyamet Engelleme Planıyla kamu ve sivil toplumun bilcümle gücünün, kıyamet simultane biricik bire bir eğin üzere uyum içre çalıştığını söyledi.

“Gönüllü sayısı 562 bine ulaştı”

Mavera yandan, AFAD Hasbilik sistemini kurduklarını ve gönüllü sayısının 562 bine ulaştığını belirten Aristokrat, “Tıpkı ayrıksı yeniliğimiz kontrol istirdat ekipleri ile ait. Bu ekiplere eğitim verilip AFAD çatısı altında gelişigüzel biri akredite edildi. Halen Türkiye’de denklik almış arama istirdat ekibi sayısı 61. Polisimizin AK taharri istirdat, jandarmamızın Cingöz Kontrol Istirdat timleri var.” diye niteleyerek konuştu.

Toplam personel sayısını yükselttiklerini, 81 yer müdürlüğünde 27 geri hizmet, 54 birlikte bindi deposu bulunduğunun altını çizen Icra Vekili Soylu, şunları kaydetti:

“Bunun haricinde hisse senedi makinelerimiz ve araçlarımız var. Depolarımızda hiçbir eksiğimiz olmadığı üzere buralardaki malzemeleri belli periyotlarla yeniliyoruz. Üçüncü namına bile kıran sonrası ıslah çalışmalarımız var. Çıktı konteynırlar, oba kentler bir anda onların yerini düz afetzedelere birinci yılında evlerini teslim etmeye başlıyoruz. Afetlerin çabucacık arkası sıra nakdi yardımlar, hasar ödemeleri, hasar tespitleri gecikmeden gerçekleştiriliyor. Akıbet 3 yıldaki ateş ve sellerden kıran hep 617 milyon teklik hasar ödemesi yaptık. 83 bin afetzedeye 488 milyon nakdi arkalama, katabolizma ve göçük tahammül için 98 milyon ve direniş duvarları üzere hakikaten mehabetli harcamalar gerçekleştirdik.

58 bin 320 sayı afet konutunun inşaatına başladık. Kasaba ve Şehircilik Bakanlığımızla TOKİ ile 31 bin 133 konutun türe sahiplerine teslimatını yaptık. 21 bin 905 konutun inşaatına devam ediliyor. Türkiye Kıyamet Risk Tenkis Planı (TARAP), Türkiye Kıyamet Engelleme Planı (TAMP) ve Türkiye Facia Sonrası İyileştirme Planı (TASİP). Adımlarımızı bu 3 tasrif çerçevesinde atıyoruz ve serencam alıyoruz. Bunun beraberinde vatandaşlarımıza yapışık AFAD devingen gibi uygulamalarımız, afet yönetimini kolaylaştıran AYDES gibi sayısal alt yapılarımız var. Gündeş ayrımsız afet yönetiminden hangi olması gerekiyorsa bugün Türkiye’da var. Size hareket yahut hâkim olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimesne veremez, amma benzeri henüz kimsenin ‘Nerede bu fehamet?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.”

Share: