“Taş Mektep”in şehit öğrencileri Kayseri’de anıldı

Sakarya Düz Muharebesi’nde martir sakıt, Kayseri Lisesi’nin serencam derslik öğrencileri amacıyla anma töreni düzenlendi.

Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi bahçesindeki merasim, korku duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Lisenin müdürü Ulu Durmuş, yaptığı konuşmada, okuldaki akıbet sınıf öğrencilerinin Çanakkale ve Sakarya savaşlarına katıldığını söyledi.

Sakarya Düzlük Muharebesi’nin 101’inci yılı olduğunu hatırlatan Durmuş, “Tığ bugünlere, bu şehitlerimizin kanlarıyla, canlarıyla geldik. Bunlar bu ülkenin harcını, temelini kanlarıyla yoğurdular. Bu toyluk bile onların çizdiği bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyeti’ni gündeş muasır medeniyetler seviyesine aksettirmek için ellerinden geleni yapacaklardır.” dedi.

Taş Okul Kayseri Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Ömer Uzunoğlu ise Sakarya Zaferi’nin yoğunluğu ve ağırlığının bütün gücüyle okulda hissedildiğini belirtti.

Lisenin kahramanlıklarla dolu bir tarihi olduğunu vurgulayan Uzunoğlu, vatan üzere canını veren herkesi ve Sakarya Savaşı’nda şehit düşenleri bağıntı, gocunmak, gönül borcu ve rahmetle andıklarını anlatım etti.

Okulun 1920-1921 yılı intaç defterine, “Lise serencam dershane talebeleri Sakarya Muharebesi üzere cepheye gidip kâffesi cephede martir düştüğünden bu öğrenim yılında okulumuz çıkışlı verememiştir.” ibaresi yazılmıştı.

Share: