Bronz Soyer: “Hafızayı Tazelemezseniz Bire Bir Aktarılma Birileri Yurt Hainlerini Kahraman Yapmaya Kalkar”

İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer sedir oturumunda İzmir’in 100. yıldönümü kutlamalarına ilgilendiren konuştu. Komutan Soyer, “Hep Türkiye’ye rüya ve moral veren bir buluşmaydı. Bu memlekette hafızayı tazelemezseniz, benzeri bölüm birileri yurt hainlerini yiğit yapmaya kalkar. Basık Vahdettin ülkeyi infirak etti. Bu ilkokul 2’nci derslik bilgisi. Ayrıksı benzeri güneş yazmaya kalkışılabilir ama gerçekler değişmez” dedi.

İzmir Büyükşehir Uray Meclisi Eylül ayı evvel birleşimi İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer’in idaresinde mazi akşam ezanı yapıldı. Kültürpark 4 No’lu holde kurulan eskimemiş sedir salonundaki toplantı Büyükşehir Belediyesi’nin tıpkı maaş faaliyetlerini anlatan videonun gösterilmesiyle başladı. Ardından Hacettepe Üniversitesi Yer Bilimi Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Istekle Gökçeoğlu Çiğli Cumhuriyet Mahallesi’ndeki heyelanla ilgili araştırmanın sonucunu paylaştı. Bölgede yapılması gerekenleri anlatan Içten Gökçeoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarına bakanlıkların ve ilişkin kurumların bile bindi vermesi gerektiğini ifade etti.

“HADDINDEN FAZLA NEŞELİ, GURURLUYUM”

İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer, divan oturumunda İzmir’in 100’üncü halas yıldönümü etkinliklerine yönelik değerlendirmede bulundu. Başbuğ Soyer şöyle konuştu:

“Bu yıl düzenlediğimiz 9 Ilkgüz kutlamaları ile ilgilendiren iki esas sebebimiz var. Birincisi 100 yıl ülkelerin tarihinden çokça oylumlu biraz dilimidir. 100 yılın pekâlâ hatırlanması ve hatırlatılması lazım. Bilcümle verdiğim yaşıt; Fransız İhtilali’nin 100’üncü yılı vesilesi ile Eyfel Kulesi mamul. Ülkeler zaferlerinin, cumhuriyetlerinin 100’üncü yılını, gelişigüzel ahit debdebeli şekilde tesit etmek istemişler. Bu haddinden fazla anlaşılır benzeri öz. Ego daha adayken ‘Hangi şanslıyım kim bu memleketin cumhuriyetinin, kurtuluşunun 100’ncü yılında uray başkanlığı yapacağım’ demiştim. Bizler hangi şanslıyız ki 100’üncü yılı kutluyoruz. Çokça neşeliyim, çokça mutluyum, çokça gururluyum.”

“BİRİLERİ VATAN HAİNLERİNİ ALP YAPMAYA KALKAR”

Ülkenin hafızasının tazelenmesi gerektiğini söyleyen Soyer şöyle devam etti:

“Bu memlekette o hafızayı tazelemezseniz, aynı gün birileri yurt hainlerini alp yapmaya kalkar. Benzeri zaman birleri onlarca meşakkatle kazanılmış zaferleri, ayrımsız mermi birlikte sıkılmadan kazanılmış fütuhat olarak tanım etmeye kalkar. Tığ hafızamızı tazelemek zorundayız. Muhannet Vahdettin ülkeyi infirak etti. Bu ilkokul 2’nci sınıf bilgisi. Ayrıksı ayrımsız sıra yazmaya kalkışılabilir amma gerçekler kesme. Ayrıksı bir çaba içerisine girebilirsiniz. Onu alp izhar etmek isteyebilirsiniz. Amma gerçekler stabil. ‘Çanakkale geçilmez’ denilen, binlerce şehit sunulan Çanakkale geçildi. Pekâlâ geçildi? On Paralık kurşun sıkılmadan geçildi. Hangi oldu şehitlerin ermiş hatırası? Vahdettin ve Damat Ferit Ağır, Sevr Anlaşmasını imzaladı.”

“ECDADIMIZ İLE PROBLEMİMİZ YOK… YURT HAİNLERİ İLE VATAN KAHRAMANLARINI AYRIŞTIRMAK LAZIM”

Başkan Soyer Fatih Şehriyâr Mehmet’in İstanbul’u aldığını anımsatarak şunları söyledi:

“Dünyanın o tarihteki sunma karizmatik, dört vasıta alim, basiret sahibi zinde aynı lideri. Bizim atamız, övünç ediyoruz. Atalarımız ile iftihar etmek birilerinin tekelinde değil. Hepimiz bu vatanın insanıyız ve onlar bizim atamız. Piri Ser, Mimar Sinan elbet atamızsa, Barbaros Hayrettin Kâmil elbette atamız ise Fatih Sultan Mehmet Konak bizim atamız. Bizim ecdadımız ile ait bire bir problemimiz namevcut. Vatan hainleri ile yurt kahramanlarını ayrıştırmak geçişsiz. Eğer ayrıştırmazsanız, ayrımsız kaba koyarsanız, gayrimümkün. Şehitlerin ruhunu incitirsiniz.”

“HIRSIZLAR VE HARAMİLER İLE YOLUMUZU AYIRMAK ZORUNDAYIZ”

Başbuğ Soyer konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizim milli kahramanımız Mustafa Kemal Atatürk üzere 5 ölüm cezası fermanı çıkarıp öldürmek istemişler. Kim? Vahdettin… Birçok modül suikast düzenlemek istemişler. Ki? Eloğlu Ferit Rabıtalı. ve hangi yapmışlar? İngiliz zırhlılarına binip gitmişler. Ben bu adamın nesini savunayım. Ulusalcılık bile yurtseverlik üstelik ecdada kaçınmak de kimsenin tekelinde değil bu memlekette. Bizler atalarımızı tevakki etmek ile anmaya devam edeceğiz. Hırsızlar ve haramiler ile yolumuzu tahsis etmek zorundayız. Zaman bize bunu söylüyor. Atalarımız dünyaya balaban bir ders vermiş. Hemen Palikarya, İngiliz değil. Bütün dünyanın yayılımcı güçlerine. Hep mazlum milletlere sabah yeli veren ve tamam bağımsızlığın, özgürlüğün mümkün olduğunu gösteren bire bir milli savaşım bu. Emperyalizmin yediği genişlik büyük tokat bizim atalarımız tarafından atıldı. Bizim ecdadımızla problemimiz yok. Osmanlı birlikte bizim, cumhuriyet altını dahi bizim. Ama Vahdettin, Eloğlu Ferit Kâmil… O yurt hainleri ile yolumuz katiyen buluşmaz. Çektirdikleri incitici ve ıstırap katiyen unutulmaz.”

“BUNDAN IYICE KÜÇÜMSEME OLAMAZDI”

9 Ilkgüz gecesi yaptığı açıklamada ayrıştırıcı tıpkısı miftah bulunmadığını savunan Soyer şunları kaydetti:

“Bu memlekette insanların neşesi, eğlencesi çalındı. Yalnız 9 Eylül değil İzmir Uluslararası Fuarı güvenilmez kalabalıktı. Forslu geçti, insanlar atak akın geldi. İnanılmaz mülevven, enerjik, kalabalık. Ayrımsız bir tane kişiden karşıt bire bir öz duymadık. Tıpkısı husus 9 Eylül akşamı yaşandı. 9 Ilkgüz akşamı orada yüz binlerce koca vardı, tek şikayet gelmez mi? Bütün Türkiye’ye umut veren, maneviyat veren bire bir buluşmaydı. Hem İEF hem dahi 9 Eylül. Çünkü insanlarımız ayrıştırıcı bir açacak konuşmaktan yoruldular. Kutuplaştırılmaktan, ayrıştırılmaktan, ötekileştirilmekten yoruldular. O boş hep birlikte Tarkan ile coştular, atalarımızı hatırladılar. Bundan iyice tıpkı saraka olamazdı. Gerçekten benzeri hezel yaşandı.”

“İLK MERMI ÜSTELIK SON MERMI ÜSTELIK İZMİR’DEN ÇIKAR”

Başkan Soyer ülkede kutuplaştırıcı benzeri iklimin olduğunu, hazar sözcüğünden inhilal yaratılmak istendiğini söyleyerek “Barışı kim bozukluk savunmaz? Barışa nasıl alın çıkarız? Palikarya’a, Fransız’a gerektiğinde ibret verilir. Varsa tıpkısı atılım, işgal, zılgıt yer başta İzmir ayakta durur. İlk mermi da son kurşun da esasen İzmir’den kazanç. On Paralık kimsenin tereddüttü olmasın. Ancak bu barışa alın çıkmak anlamına gelemez. Tığ barışı mukayyet olmak mecburiyetindeyiz” dedi.

DÜNYA ŞAMPİYONUNU TEBRİK ETTİ

Başbuğ ayrıca Soyer, Kolombiya’nın Cali şehrinde planlı Dünya 20 Gözyaşı Altı Atletizm Şampiyonası’nda 400 metre özürlü finalinde kızıl madalya kazanarak acun şampiyonu olan İsmail Nezir’i tebrik kartı etti.

MECLİS ARTIK DAHA TASARRUFLU

Üyeler elan ilk basılı kendisine dağıtılan divan gündemini çıktı oturdukları masaların üzerindeki tabletlerden strateji ediyor. Sonunda ruzname için basılan 30 bine andıran kağıttan artırım sağlanıyor. Ayrıca bakir divan salonunda üyelerin konuşma süreleri ekrana yansıtılarak zamanın adaletli kullanılmasına yardım amaçlanıyor.Share: