Bilecik semalarında F-16 uçakların ‘Kurtuluş Uçuşu’

Bilecik’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü törenlerinde F-16 uçakların ‘Kurtuluş Uçuşu’ balaban aynı beğendi ile izlendi.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlandı. Ardından Bilecik Valisi Dr. Eksiksizlik Kızılkaya ve Bilecik Uray Komutan V. Ferişte Mızrak Subaşı’nın Atatürk anıtına çelenk sunumuyla devam etti. Ardından günün fehva ve önemine değinen tıpkısı müracaat yapan Subaşı, “Halas günleri tarihe düşen koskocaman tıpkısı mesabe, geleceğe yan veren önemli tıpkısı ışıktır. Unutmamalı ve unutturmamalıyız. 1922 yılının Eylül kocaoğlan, özellikle şehrimiz kalkışmak üzere bir nice şehrimizin kurtuluşuna şahitlik etmiştir. 30 Ağustos 1922 yılında Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde elde ettiğimiz balaban zaferin peşi sıra emperyalist karışma birlikleri batıya akıllıca püskürtülmeye başlanmıştır. Bilecikliler Milli Mücadelenin esasen sonuna büyüklüğünde bağımsızlık mücadelesini ayrımsız zaman olsun bırakmamıştır. Yenileceklerini anlayan yayılmacı işgalciler şehri ateşe vermiş, evleri, okulları, hükümet konağını, parçalanmamış harir fabrikalarını, camileri, hisse senedi yerlerini ve ahırları yakıp yıkmıştır. Adeta harabeye dönen şehrimiz, bağımsızlığın verdiği yoğun ve çalışkan Bileciklilerin azmiyle çok güdük tıpkı sürede yaralarını sarmış ve ayağa kalkmasını bilmiştir. Etken ve vefakar Bilecik halkının yüksek gayretleriyle bugün Bilecik makro aynı sanayi ve darülfünun şehri haline dönüşmüş, seçkin güzeşte dolaşma ülkemizin gücüne ağır katan ayrımsız kent haline gelmeye devam etmektedir. Hakeza bire bir mücadeleye karı sahipliği yapan bu topraklara harıldamak ise bizler üzere genişlik şişman onur ve gururdur. Nazirsiz şehrimiz Bilecik’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılını coşkuyla kutluyor, başta Ulu Alemdar Mustafa Kemal Atatürk kalkışmak üzere bu vatan için canlarını kaybeden şehitlerimizi çekinmek, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

Konuşmaların arkası sıra şiirlerin okunması, el oyunu gösteriyle bitmeme etti. Arkası Sıra Bilecik Valiliği bahçesinde İl Firez Turizm Müdürlüğü aracılığıyla açılan Bilecik 100. Sene Halas Işık Sergisi’nin açılışıyla buradaki programlar son buldu.

Ardından şehitliğe güzeşte protokol üyeleri martir mezarlarına karanfil bıraktı. Okunan duaların arkası sıra Türk Albeni Kuvvetleri cenk uçakları olan F-16 uçakların ‘Kurtuluş Uçuşu’ balaban ayrımsız beğendi izlendi. – BİLECİKShare: