Sakırga popülasyonundaki çoğalma “KKKA vakaları”nı de artırdı

Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Veri Dalı Akademisyen Prof. Dr. Mehmet Bakır, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı vakalarında sonuç yıllarda baştan çoğalma yaşandığını bildirdi.

Bakır, AA muhabirine, seçkin yıl KKKA hastalığı sorunuyla yüz yüze kaldıklarını söyledi.

Kene popülasyonunda son yıllarda çoğalma yaşandığına, bunun bile KKKA riskini artırdığına değinen Bakır, “Eski yıllarda vakalarla en yoğun karşılaştığımız Amasya, Tokat, Erzincan, Sivas ve Giresun’u içerisine alan Kelkit Vadisi dediğimiz alandı. Vaka sayılarında az buçuk henüz güneye doğru çoğalma var.” dedi.

Bakır, KKKA hastalığında 2002-2003’ten sonraları baş aşağı çıkışlar olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“KKKA hastalığı bildirme çok 2007-2008 ve 2009 yıllarında görüldü. Bu yıllarda nüsha 1300’lere yakındı, sonradan her an azaldı ve 1000’li rakamların altına düştü. Akıbet 2-3 yıldır yine sayıda artış görüyoruz. 1300-1400’lere andıran tıpkı cirim görüyoruz. Bu birçok sebeple izah edilebilir, pandemi süreci nedeniyle insanların şişman kentlerden bu alanlara barhana etmesi, kene popülasyonunun artması ve mikrobu haiz sakırga sayısının bile artması… Virüs haiz sakırga sayısı arttığı ahit bittabi ki hastalık riski birlikte artıyor.”

Sivas’ta henüz evvel Zara, Yıldızeli, Hafik ilçelerinde ve merkeze ilişkin köylerde henüz az vaka görüldüğünü hatırlatan Bakır, son yıllarda ise vakalarda çoğalma olduğunu dile getirdi.

Kelkit Vadisi’nin bitişiğindeki bu ilçelerde enfekte kene popülasyonunda dahi artış yaşandığını anlatan Bakır, vahşi ve yerel hayvanların keneleri taşıdığını aktardı.

Bakır, KKKA hastalığına alelumum ilkbahar ve yaz aylarında rastlanıldığını, ilkgüz ve ekimden sonra vakalarda düşüş yaşandığını tabir etti.

KKKA hastalığında çocuklarda ahiret yolculuğu oranının elan az olduğuna dikkati çekici Bakır, genellikle erişkin ve encam yaş ile melfuf hastalığı olanlarda hastalığın pahal seyrettiğini vurguladı.

“Telkih çalışmaları var”

Bakır, KKKA aşısı çalışmalarının devam ettiğini bile aktararak, şöyle devam etti:

“Faz 1 dediğimiz aşamada olan aşılar var. Temennimiz pandemi süreciyle telkih deneyiminin KKKA aşısına üstelik kaydırılarak bu aşının biran ilk safha çalışmaları tamamlanarak uygulamaya girmesi. Bu sürecin hızlanacağını düşünüyorum. Gerek ülkemizde gerekse sıkı dışı bazlı safha düzeyinde olan icraat var.”

Seçkin kenenin KKKA hastalığı virüsü taşımadığına da bel fail Bakır, vücuda tutunan kenenin patlatılmadan usulüne makul şekilde biran önceki çıkartılması gerektiğini sözlerine ekledi.Share: