ENGELLİ BAKIM MERKEZİNDE ZEDELENMEK SUÇLAMASINDA 22 SANIK YARGILANIYOR

ESKİŞEHİR’üstelik, 2018 yılında 8 ay kaldığı özel engelli hizmet merkezinde vücudunda morluklar, kalçasında fay olduğu ve hastaneye 12 dönem bilahare irsal edildiği argüman idelen zihnî özürlü Namuslu Serdaroğlu’nun (50) ailesi, hizmet merkezinde darbedildiğini öne sürerek savcılığa başvurdu. Müşteri kayıtlarının incelendiği soruşturma kapsamında aralarında bakıcı, esenlik personeli ve çekicilik müdürünün de bulunduğu 22 karanlık karşı 1 yıla kadar dam istemiyle ülkü açıldı. Yargılamanın 2 yıldır sürdüğünü rapor eden ailenin avukatı Özgecan Sırma, davanın karar aşamasına geldiğini ve bambaşka ailelerin canının yanmaması amacıyla süreci yakından izlem ettiklerini söyledi.

Sakarya’de oturan Ömer Serdaroğlu, rahatsızlıkları nedeniyle bakımını sürdüremediği yüzdelik 78 zihnî özürlü oğlu Dosdoğru Serdaroğlu’nu, 2017 yılı ağustos ayında Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde bulunan hususi bir zihinsel özürlü bakım merkezine yerleştirdi. Baba Serdaroğlu, tahminî 8 ay bakım merkezinde mütezayit oğlunun yüzdelik 78 olan bariyer durumunun yüzdelik 90’a yükseldiğini, vücudunda morluklar olmasına ve ayaklık kırığına karşın hastaneye sevkinin 12 çevrim sonraları yapıldığını öne sürerek Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulundu. Cet Serdaroğlu, sürekli konuşma ettikleri oğlunun bakım merkezinde darp edilerek keskin münasebet gördüğünü sav etti.

Başlatılan soruşturma kapsamında hizmet merkezinin güvenlik kameraları incelemeye makbuz. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 2020 yılında hazırlanan iddianamede, 26 Nisan 2018 tarihli güvenlik kamerası kayıtlarında Essah Serdaroğlu’nun yegâne başına müzaheret almaksızın yürüyebildiği fakat yatak odasına girdikten kısaca 1 saat sonra yürümekte zorlandığı ve personelin değişik saatlerde Serdaroğlu’nu kollarından ile bacaklarından tutup taşıyarak odasına götürüldüğünün tespit edildiği bilgisine saha verildi.

BİLİRKİŞİ KUSURLU BULDU

Bilirkişi raporunda mânialı hizmet merkezi personelinin beraberinde gelgel müdürü ve sahibinin de detone bulunduğu belirtildi. Raporda, odada biricik başına bulunduğu esnada düşerek, basit tıbbi müdahaleyle giderilebilecek mahiyette sıfır, vücuttaki kemik kırığının hanay fonksiyonu okkalı (4) derecede etkileyecek nitelikte, his ve organlarından birinin işlevinin sürekli zayıflayacak şekilde yaralandığına özen çekildi.

1,5 YIL SONRALARI ÖLDÜ

Eskişehir Yunus Emre Ihtişam Hastanesi’nde duraç ameliyatının ardından otama gören Esaslı Serdaroğlu, 2020 yılı kasım ayında hayatını kaybederken Eskişehir 7’nci Temel Ukubet Mahkemesi’ne aralarında bakıcı, sağlık personeli ve kurum müdürünün dahi bulunduğu 22 suratsız hakkında sav açıldı. İddianamede odada yalnızken düşerek kalçasını kırdığı belirtilen Hak Serdaroğlu üzere sanıklar Aysun Y., Ayşe G., Bedia K., Felç K., Emniyetli D., Esma U., Fatmagül U., Fikriye O., Gizem Ç., Hamide B., Havva Ç., İrem Ç., Merve Ç., Sair E., Rabia K., Seferihan Y., Selahattin Serhat D., Soner G., Tuğçe Y., Ummahan Cansu E., Yağmur T. ve Yusuf G. üzerine ‘taksirle yaralanmaya bozukluk olma’ suçundan 3 aydan 1 yıla büyüklüğünde hapishane cezası istendi. Müddeiumumilik ayrıca sanıklara verilecek cezada 2 misil yarı oranında tasarruf temenni etti.

‘KALÇA KIRIĞI 15-20 DÖNME ÖNCESİNE AİT’

Baba Ömer Serdaroğlu, savcılıkta verdiği ifadesinde, ’12 April 2018’dahi Seyitgazi İlçe Itimat Amirliği’nden arayan polis, Muhik’in düşerek yaralandığı bilgisini vermesi üstüne anlatım verdim fakat o tarihte şikayetçi olmadım. Özge oğlum Semih beni telefonla arayarak, Yakın’in tekerli sandalyede oturur vaziyette ve yürüyemediğini söyledi. Bunun konusunda hava müdürünü aradım, durumunu Selim’in durumunu sorduğumda her keyif sorunu olmadığını cevabını aldım. Oğlumun sevk edildiği hastaneye gittim Cerrahi Müdahale olduğunu öğrendim ve doktor duraç kırığının 15-20 aktarılma öncesine ilişkin olduğunu söyledi. Bu kırıkların darp neticesinde olup olamayacağı üzerine düşünce veremeyeceğini söyledi. Tamam bu sebeplerle oğlunun düşmesinde eksiklik ve ihmali olan evet de oğlumu darbeden insan veya kurumdan şikayetçiyim’ dedi.

‘KARARI BEKLİYORUZ’

Serdaroğlu ailesinin avukatlığını fail Özgecan Sırma, yargılamanın 2 yıldır sürdüğünü ve davanın değişmeyen aşamasına geldiğini söyledi. Eskişehir’birlikte yargılamanın haddinden fazla tehlikeli ve aklık ayrımsız şekilde sürdüğünü rapor fail Av. Sırma, ‘Bizim dosyamızın haddizatında 2018’den bu yana bitmeme ve bu kadar uzamasının sebeplerinden biri bile onlarca maznun var. Tığ haddinden fazla kısık bir boşlama, hedef görüyoruz. Biz yeryüzü haddinden fazla şurası merak ediyoruz. evet ailesi olmasaydı veya ailesi konuşma edecek imkanı bulup üstelik tekerli sandalyede görmeseydi. Örtbas olup gidecekti. Hakeza belki bilmediğimiz onlarca yahut haddinden fazla elan aşkın dirilik var. Bilemiyoruz zira, aileler rastgele ant yanlarında olamıyor. Bakımları oldukça yumruk. Ciddi de masraflar, nukut ödeniyor. Biz sonuç etap ısrarlı ayrımsız şekilde cezalandırma istek ediyoruz ve takip ediyoruz. Ailenin yaşadığı keskin hiçbir şekilde dinmeyecek. Mehabetli olan bambaşka ailelerin canı yanmasını ve süreç akla yatkın izlem edilsin. Bu anlamda Eskişehir’üstelik yargılama haddinden fazla gösterişli ve aklık tıpkısı şekilde işliyor. Tığ kararı bekliyoruz’ ifadelerini kullandı.

Eskişehir 7’nci Esas Ceza Mahkemesi’ndeki davada 22 sanık tutuklanmadan yargılanıyor.

Share: