Ankara Site Hastanesi Hikmet Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, “Mükemmeliyet Merkezi” olma önünde

Robotik Iyileştirme Merkezi ve tedavide beğenilen sanal hakikat sistemleri ile bu alanda dünyada çevrilmiş hastaneler içinde yer kayran Ankara Kent Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, nitelik, terbiye ve hizmet sunumunda cemi akreditasyon belgelerini tamamlayarak, halen örnekleri BENDE ve Japonya kadar sınırlanmış sayıda ülkede kâin “Mükemmellik Merkezi” olabilmek amacıyla önceki aşamaları başarıyla geçti.

Ankara Kent Hastanesi Hikmet Tedavi ve Iyileştirme Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Prof. Dr. Dünya Yaşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2020’bile kurulan hastanenin, gücük zamanda Türkiye’nin ve dünyanın bu alanda sonuç teknolojiyle bakım veren az hastaneler içinde düzlük aldığını söyledi.

Hastanede, özellikle düşünce ve omurilik hasarı kâin hastalara, tıpta kâin olan akıbet teknolojinin kullanıldığı tedavi ve rehabilitasyon yöntemleriyle ve işlek esenlik zir yapısı, donanımı, bulunan hekim ve terapistlerle bakım verildiğini anlatan Yaşar, bunun yanı sıra kas ve asap hastalığı olan çocukluk çağından itibaren çeşitli emraz dolayısıyla engeli bulunan mecmu yaş guruplarına ayrıcalıklı hizmet sunulduğunu bildirdi.

Yaşar, ayrıca hikmet tedavi ve iyileştirme alanına giren kadit sistemi ağrıları, romatolojik, ortopedik mesail kabilinden vakayiname sorunları ortadan kaldırmaya yönelik dahi hizmet verildiğini aktardı.

Otama ve rehabilitasyonda, hastanede kullandıkları gâh teknolojilerin dünyada mahdut merkezlerde bulunduğunun altını çizen Prof. Dr. Yaşar, şöyle konuştu:

“Antrparantez bizdeki bazı teknolojiler, dünyada bir merkezde var, o bile Amerika Bir Devletleri’nde. Hastanemizdeki Robotik Rehabilitasyon Merkezi, şu dakika dünyadaki yer büyük bu alandaki tarz. Mevhum mahiyet sistemlerini, bizim büyüklüğünde kapsamlı kullanan dünyada hiçbir hat namevcut. Yutma ve istişare bozukluklarına, titreme veya nörolojik hasara merbut umum ve branş problemlerin tedavisinde bu coğrafyadaki sunma bereketli hastaneyiz.”

Hastanelerinin, Türkiye Esenlik Hizmetleri Nitelik ve Akreditasyon (TÜSKA) Enstitüsünden denklik belgesi aldığını tamlayan Yaşar, “Site Hastaneleri ortamında ilk kez bu akreditasyon belgesi için bizim başvurumuz oldu. İlk seferde denklik belgesini düzlük tekmil Türkiye’bile biricik hastaneyiz. amma velakin, yetişek ile beraber bakım ve kalite standardında akreditasyona eş olan yegane şehir hastanesiyiz. Yaptığımız çalışmalarla, ağırbaşlı emekle neticesinde bakım ve nitelik standardımızı geliştirerek, denklik belgesini almaya doğruluk kazandık. Bu, mehabetli bir başarıdır.” dedi.

Yaşar, TÜSKA’nın değerlendirmelerinin uluslararası standartlar gözetilerek yapıldığının altını çizerek, bu belgenin alınmasının daha şişman hedeflerin adına getirilebilmesi için eşya olduğunu vurguladı.

Bu süreçte uluslararası kuruluşlardan eğitimle ilgili çeşitli akreditasyonları üstelik aldıklarını anlatan Yaşar, şu bilgileri paylaştı:

“Bu kapsamda, alelhusus hikmet tedavi ve rehabilitasyon branşıyla müntesip adına yetişek akreditasyonun Avrupa Birliği’nce belirlenen standartları gereği, Avrupa Tababet Uzmanları Birliği (UEMS) kuruluşundan eğitim akreditasyonu aldık. Antrparantez, eklem hastalıkları özelinde üstelik arsıulusal denklik almış ayrımsız merkeziz. Deminden aldığımız akreditasyon belgesiyle bakım ve kalitede artık Türkiye ve Türkiye sınırlarını aşan bu coğrafyada ve arsıulusal alanda önder kuruluşlardan biri olduk.”

“Türkiye, bulunduğumuz coğrafyada bu alanda ayrımsız önceki olacak”

Hedeflerinin herhangi bir ahit elan nitelikli bakım ve yetişek olduğunu vurgulayan Yaşar, “Bundan ahir süreçte hedefimiz, mükemmellik merkezi girmek. Bunun amacıyla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Aldığımız bu denklik belgesiyle birlikte, mükemmellik merkezi olabilmek üzere ilk basamağı çıkma olduk. Bunun amacıyla gururluyuz.” diye niteleyerek konuştu.

Başhekim Prof. Dr. Yaşar, hastanenin mükemmeliyet merkezi adına tanımlandığında, bunun Türkiye üzere sağlıkta majör aynı prestij kaynağı olacağına dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Uluslararası kapsamda, mükemmellik merkezinin iyileştirme branşıyla ilişik Amerika Bir Devletleri ve Japonya’da dahi bir iki dalan tanımlanmış durumda. Türkiye’nin bulunduğu bu duruluk coğrafyada değme mükemmellik merkezi olan sayrılarevi tanımlanmamış. Mükemmellik Merkezi olmamız halinde, Türkiye, bulunduğumuz coğrafyada bu alanda tıpkı önceki olacak.

Bundan sonradan üstelik Amerika’bile yahut Japonya’daki denk merkezlerle yarışır düzeye geleceğiz. Şu anda da hastanemizde elhak o standartlarda bakım ve terbiye veriyoruz. Bunu arsıulusal alanda kanıtlayıp, ülkemizde yapılan bu çalışmaları tayyetmek hesabına bu çokça önemli. Bu etap için kamu çalışmalarımızı hızlandırdık, başvurumuzu mail zamanda yapacağız.”

Hastanenin yetkinlik merkezi olmasıyla Türkiye’nin bu alanda dünyada henüz yöre plana çıkacağını belirten Yaşar, “Bu birlikte yetersiz dışındaki hastaların ülkemize başvurusunun henüz dahi artmasına hastalık olacaktır.” dedi.

TÜSKA Enstitüsünce sunulan denklik belgesi nedir?

Ankara Site Hastanesi Eş Güdümcü Sertabip Yardımcısı ve Kalite Direktörü Dr. Sürgün Denizli Akil Baliğ bile akreditasyonun, bire bir keyif kuruluşunun verdiği hizmetin tanımlanan standartlara uygunluğunun herkesçe kabul gören ayrımsız çalım aracılığıyla mutlak olarak denetlenmesi anlamına geldiğini anlatım ederek, Bu belgelendirme ile akredite olan keyif kuruluşunun ait standartlara akla yatkın olarak hizmet sunduğu ve hizmetin birlikte nitelik güvencesi altında olduğu bilinir.” dedi.Share: