“Akupuntur kilo kontrolü için bile yeğleme ediliyor”

Kökeni çokça eskilere dayanan Akupuntur uygulamasının faydalarına yönelik açıklamalarda mevcut Medicana Konya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uzm. Dr. Zafer Özer, “Özellikle Türkiye’de ve dünyada akıbet yıllarda yeryüzü kesif kullanıldığı kayran kilo kontrolüdür. Akupunktur sonrasında tokluk hissi, susuzluk hissinin artması, metabolizmayı hızlandırıcı etkileri, iştahı azaltması ve yağ yakımını hızlandırması nedeni ile obezite hastaları yoluyla çokça sevilmektedir” dedi.

Dr. Utku, Özer, “Akupunkturun sözlükte yazan karşılığı “Çin’dahi çok eskilerden beri makbul, oradan dünyaya yayılan, vücudun galiba noktalarına değerli iğneler batırma biçiminde yapılan tıpkısı sağaltım, enjeksiyon ile tedavi” yerine geçmektedir. Tıpta tanımı ise ‘vücuttaki makul yani hususi noktaların uyarılmasını müstelzim, genellikle cilde nüfuz eden aynı iğne ile ağrıyı hafifleten evet da muhtelif sağlık durumlarını tedavi etmeye koruyucu olan tamamlayan benzeri tıbbi uygulamadır’. Geçmişten günümüze büyüklüğünde teknolojinin gelişmesiyle bu arada akupuntur uygulamaları birlikte gelişti.  Akupunktur uygulamalarında iğneleme metodu dışında moksa, elektrokardiyografi, lazer, manyetik, masaj ve sono akupunktur yöntemleri üstelik kullanılabilmektedir” diye konuştu.

“BİRÇOK HASTALIĞIN TEDAVİSİNDE KULLANILIYOR”

Akupuntur uygulamasının vücutta belirli noktalara zer,  sim evet birlikte çelik iğneler batırılarak uygulandığını söyleyen Uzm. Dr. Özer, “İğneler batırıldığı zaman asap uçları uyarılır ve uyartı sinir yolları ile omuriliğe, oradan bile beyindeki merkezlere ulaşır. Bunun sonucu kendisine vücudumuzda değişik kimyasal maddeler salgılanır ve kan dolaşımı vasıtasıyla bu maddeler cılız bölgeye ulaşarak sorumluluk fehamet.

Dünya Esenlik Örgüt’üne göre akupuntur bir nice hastalığın tedavisinde kullanılıyor. En özellikle romatizmal hastalıklar ( dal kireçlenmesi, gonartroz, diz kireçlenmesi, belen ve sorumluluk fıtığı, siyatik, tenisçi dirseği ilkin görünmek üzere tekmil tendinitlerde) oluşmak üzere saksı ağrısı ve yarım baş ağrısı, periferal nöropati, trigeminal nevralji, fasial paraliz (yüzfelci) üzere nörolojik emraz bile  genişlik yoğun kullanıldığı alanlardır. Ayrıca tinnitus, menierre gibi kulak rahatsızlıkları, teneffüs hastalıklarında, hipertansiyon hipotansiyon tedavisinde, gastrointestinal hastalıkların tedavisinde  birlikte hekimler marifetiyle az çok sık kullanılmaktadır” ifadelerini kullandı.

“HAMİLE KADINLARA, IHTISAS PİLİ OLANLARA, KANSER TEDAVİSİ ALAN HASTALARA KULLANILMAZ”

Akupunkturun bu konuda terbiye almış hekim tarafından uygulandığı sürece belirgin pahal ayrımsız canip etkiye sefer açmayacağını vurgulayan Uzm. Dr. Galibiyet Özer, “Özel kısır yani tek kullanımlık polat iğneler hekim marifetiyle hastaya, hastalığına bakarak belirlenmiş noktalara batırılarak uygulanır. Kısaca 20-40 zaman ortada iğneler vücutta bekletilir. Hekim uygun görürse analog uygulamayı dinleyerek üstelik yapabilir. Yine hekim akla yatkın gördüğü hastalarda kulaktaki sınırlı noktalara temelli enjeksiyon tedavisi birlikte uygulayabilir. Akupunktur erken doğum üzere kâh komplikasyonlara nöbet açabileceğinden gebe kadınlara, ruh nakız olanlara, amansiz hastalik tedavisi kayran hastalara kullanılmaz. Koku sulandırıcı kullanan hastalara ise kontrollü bire bir şekilde uygulanabilmektedir” diye konuştu.

Share: