Safranbolu’nun coğrafi işaretli maniye domatesinde 2 bin ton rekolte bekleniyor

Karabük’ün UNESCO Acun Mirası Listesi’nde bulunan Safranbolu ilçesinde hoşgörülü olarak yetiştirilen ve hasadı süren coğrafi meni tescilli maniye domatesinde bu sene 2 bin titrem rekolte hedefleniyor.

Osmanlı döneminden kalma yapılarıyla “dünyada genişlik gani mahfuz ilk 20 kent” beyninde gösterilen Safranbolu ile özdeşleşmiş, “dede tohumu” ürünlerin başında gelen maniye domatesi, temmuz ayında coğrafi belen alarak tescillendi.

Etli ve dolgun yapısı, ince kabuklu, mübarek kirli ve büyük olmasının yanında damaklarda bıraktığı lezzetiyle Karabük’ün en oylumlu tarımsal ürünlerinden biri olan maniye domatesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Safranbolu Belediyesi ve çiftçiler tarafından kısaca 1000 dekar alanda yetiştiriliyor.

Geçen sene 1,9 bin ton üretimin yapıldığı kentte, bu sene de 2 bin tonluk rekolte bekleniyor.

“Bire Bir domates averaj 600 ila 800 gramdır”

İl Tarım ve Orman Müdürü Okkalı Ayvalık, AA muhabirine, tescil başvurusunu güzeşte yıl aralıkta yaptıklarını, 8 ay üzere gücük sürede maniye domatesinin coğrafi işaretini aldıklarını söyledi.

Safranbolu maniye domatesinin nahiye için çok eke olduğunu anlatan Ayvalık, “Tescilin peşi sıra koruma anlamında çalışmalarımız olacak. Islahı yapılmamış olan aynı garip. Tescil, düzeltme çalışmalarına öncü olacak. Üreticilerimizle benzeri araya geleceğiz, standartlarımızı, pekâlâ yapılacağını ve logoyu nasıl kullanacaklarını belirteceğiz. Bunun peşi sıra maniye domatesimiz pazarlarda olacak.” dedi.

Ayvalık, domatesin tanıtımının da yapılacağını aktararak, şunları kaydetti:

“Yoz alanlarda üretimi yapılan ürünlerin korunması önemlidir. Benzeri zafran ve ıhlamur balında olduğu kabil. Maniye domatesi, aşağılık alanlarda üretiliyor. İlimizde yaklaşık 1000 dekarlık alanda yetiştirildiğini söyleyebiliriz. Dekara 2-3 tondur domatesin verimi. Yıllara bakarak değişken. Bu sene 2 bin titrem civarında eser hasılatı elde edeceğiz.”

Maniye domatesinin sunu heybetli özelliğinin detaylı kabuğu ve lezzeti olduğuna dikkati çeken Ayvalık, “Tıpkısı domates sayı farkı 600 ila 800 gramdır. Bin gramın üstünde dahi im aldığımız oldu. Domatesi damarlı çevirdiğimiz ant gerçekten kuzguni şeklinde parçacıklar vardır. Maniyenin yeryüzü balaban özelliği, dilimli yapısıdır. Bu görsel adına fark ika şeklidir ama sunma iyice yanı ince kabuklu ve çokça lezzetli olmasıdır.” diyerek konuştu.Share: