Mülteci algısı Nevşehir’de tartışıldı

Türkiye Gençlik STK’ları Platformu aracılığıyla planlı Dinç Türkiye Forumu’nun ikincisi Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde (NEVÜ) yapıldı.

‘Mülteci Algısı’ temasıyla gerçekleştirilen İç Anadolu Bölgesi Zinde Türkiye Forumu’na, Ankara, Aksaray, Çankırı, Eskişehir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Sivas, Yozgat illerinden kısaca 200 genç katıldı. Gençlik alanında say özne cahillik örgütlerinin alay malay gelişim etme kültürlerini geliştirmesine katkı sağlamayı hedefleyen forumun küşat konuşmasını NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Cömert Aktekin yaptı. Aktekin, “Böylesi majör bire bir konunun Hünkar Hacıbektaş Iye’nin adını taşıyan üniversitemizde tartışılacak olması bizler amacıyla balaban ehemmiyet taşıyor. Hacıbektaş Veli Hazretleri Anadolu coğrafyasının kültürel ve inançsal değişim ve dönüşümünde sunma şişman etkisi olan manevi önderlerimizden biri. Bu cins sancak isimler bugün sizlere tartışacağınız mülteci algısıyla ait bakış açışınızı dahi etkileyecek haddinden fazla zengin doneler veriyor. Küçük Asya Coğrafyası zaman boyunca farklı coğrafyadan mevrut insanlara aile sahipliği yapmış, farklı coğrafyalardan gelen insanları zat o coğrafyalarının hars, deneyim ve birikimlerini buraya getirerek burada var olan kültürle harmanlayarak zenginleştirmiştir” dedi.

Aktekin: “Acun tarihi esasen, göçlerin oluşturduğu benzeri tarih”

Barhana olgusunun sosyologların, politika bilimcilerin ve tarihçilerin üstünde çok durduğu ve haddinden fazla işaret verdiği tıpkı laf olduğunu nâkil Aktekin; “Zaman boyunca isteye sınırlanmış veya zorunlu göçler vasıtasıyla koca hareketliliği daim devam aka mevrut ve günümüzde üstelik malumunuz devam etmekte. Alelhusus henüz mebzul aynı hayat ve elan mebzul ayrımsız konuşu boyut elde edebilmek için eksantrik ülkelere isteğe bağlı olarak kafile edenler var. Aynı da çarpışma ve iç çatışmalar nedeniyle hayatta kalabilmek için mecburi tıpkısı kafile var. Bağımlı kim bu göçün posta açtığı mütenevvi çatışmalar, belirsizlikler, sosyolojik ve siyasal dönüşümler bile var. Türkiye da bunu sunu aceleci zinde ve ruz süresince göç düzlük benzeri mevki. Dünya tarihi esasta, göçlerin oluşturduğu tıpkı zaman. Türkler Anadolu’ya göç etmeseydi bugünkü Türkiye olmazdı. İslam tarihinde Peygamberimiz Mekke’den Medine’ye barhana etmesiydi sonraki gelişimler olmazdı. Avrupa’dan Amerika’ya göçler olmasaydı dünya tarihi ayrımlı gelişirdi. Dolasıyla acun tarihinin esasını oluşturan göçtür. Bugünkü çalıştayında insancasına göz açısıyla ülkemize ve kamu insanlığa aldatıcı sonuçlar ulaştıracak şekilde ve fikri çalışmalara dayanak olması dileğiyle bu etkinliği düzenleyenlere ve siz katılımcılara teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum” diye konuştu.

Türkiye Bilgisizlik STK’ları Platformu Umumi Heyet Üyesi Dr. Ahmet Özdinç birlikte konuşmasında; “Bu ikinci çalıştay de sığınmacı algısını çalışacağız, hangi için hakeza tıpkı bahis seçtik herhalde kararlamak edisyon değil. Dünyada bugün 2022 yılı itibariyle yerinden zorla hareket ettirilmiş yerinden zorla gönderilmiş ya de geçmek zorunda kalmış 90 milyondan çok koca var. Türkiye’nin nüfusundan elan fazla ayrımsız zat şu an öz evlerinde kişi yurtlarında zat vatanlarında yaşamıyorlar, değişik bir yerde sürmek zorundalar” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının arkası sıra çalıştay, sorunların tespiti, tartışma, hal önerileri oturumlarıyla bitmeme etti. – NEVŞEHİR

Share: