Yangında balkondan atlayınca komşunun kurtardığı eş: Hayatımı borçluyum

NİĞDE’da, apartmanın 3’üncü katındaki dairede çıkan yangından kaçarken, balkondan atlayan ve ast mezuniyet balkonunda Fuat Kızıltepe’nin (41) bacağından yakalayıp kurtardığı Zehra Hasanzade (40), 2 aylık tedavisinin peşi sıra taburcu edildi. Kızıltepe’nin evinde ziyaretine geldiği Hasanzade, yangının buzdolabının patlaması sonucu çıktığını belirterek, “Hayatımı önceki Allah’a sonradan komşuma borçluyum” dedi.

Şahinali Mahallesi’nde, 29 Haziran’üstelik, 4 kıvrım apartmanın 3’üncü katındaki Afgan ailenin oturduğu dairede cuşuhuruş çıktı. İhbarla bölgeye itfaiye aracı, keyif ve polis güçleri ekipleri sevk edildi. Alevler evi sararken, Zehra Hasanzade kendisini balkona attı. Yangının balkona büyüklüğünde sıçradığı daireden kaçan kadın, korkuluklardan epilepsi süfli akıllıcasına sarkıp, kendini boşluğa bıraktı. Bu sırada madun itmam balkonunda olan komşusu Fuat Kızıltepe, kadını bacağından yakaladı. Kızıltepe’nin hakkıyla tuttuğu kadın, aksi dönüp baş aşağı balkondan sarktı. Başını dahi balkonun duvarına çoğaltan karı, komşusunun nazik çabası sonucu arzu çekilerek kurtarıldı. Bu anlar ise alın binadan el telefonu kamerasıyla görüntülendi. Bu sırada evde mevcut 3 çocuk ile 1 avrat, itfaiye ekipleri ve çevredekilerin sebebiyle kurtarıldı. Afgan 2 karı ile 3 bala, ilk müdahalenin ardından götürüldüğü Niğde Ömer Halisdemir Hastanesi’nde tedaviye makbuz. Esenlik durumu pahal olan Zehra Hasanzade, Kayseri Kent Hastanesi Acılı Ünitesi’ne atıf edildi. Sair yaralılar bile tedavilerinin arkası sıra gelişmemiş sürede taburcu edildi.

KURTARDIĞI KOMŞUSU, EVİNDE ZİYARET ETTİVücudunda ağır sıklet yanıklar oluşan Zehra Hasanzade de kısaca 2 mahiye tedavisinin ardından taburcu oldu. Afgan kadını bacağından tutarak hayatını kurtaran komşusu Fuat Kızıltepe ise Hasanzade’yi evinde konuşma ederek ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulundu. Komşusunu sağlıklı gördüğü üzere mutlu olduğunu dile getiren Kızıltepe, “Sabah kalktığımızda yangının olduğu ayırt ettim ve yardım etmek üzere üst kata çıktım. Kapıyı açamayınca kendi balkonumda mevcut levyeyi almaya geldiğimde komşumun balkondan sarktığını gördüm. Çok dayanamayıp kendini süfli bırakınca refleksle komşumu havada bacağından yakaladım. Sırtı yanmıştı. Uzun bir tedavinin peşi sıra evine dönmüş. Zehra hanımı iyi gördüğüme çok sevindim” dedi. YANGIN, BUZDOLABININ PATLAMASI SONUCU ÇIKMIŞYangının şüphesiz çıktığını gözyaşları içinde anlatan Zehra Hasanzade üstelik “Ağabeyimin evine çıkmıştım. Yengemle beraber mutfaktaydık. O tam frijider patladı ve yangın daha çok. Seçkin meydan yaman olmuştu. Kimseyi görememiştim ve mutfakta yegâne kalmıştım. Ne büyüklüğünde bağırdıysam de kimseye duyuramadım. Hemen hissettiğim, yandığımdı. Alevlerin gelmesiyle birlikte balkona yöneldim. Aşağıda komşumu gördüm ve ‘Beni tut, beni yakala’ diye niteleyerek bağırdım bilahare kendimi adi bıraktım” diye konuştu.

Kendisini kurtaran komşusu Fuat Kızıltepe’ye teşekkür fail Zehra Hasanzade, “O dönme Cenabıhak’ıma şükrediyorum ki komşum evdeydi ve beni tuttu. Bana sermaye verdi. Komşumdan Allah razı olsun, teşekkür ederim. Hayatımı geçmiş geçmiş Cenabıhak’a sonraları de komşuma borçluyum” dedi.

Share: