Kılıçdaroğlu’ndan Eş Adayları Tutma Derneği’ne tasarı: Kadınları örgütleyin, öz adaylarını çıkarsınlar

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NASIP Umumi Heyet Başkanı Nuray Karaoğlu ile beraberindeki 11 şahsiyet umumi heyet ve bölüm başkanlarından oluşan heyeti CHP Umumi Merkezi’nde akseptans etti. Heyete, CHP Eş Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka eşlik etti.

Görüşmede avrat hareketinin dinamik olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kılıçdaroğlu, ev kadınlarına ve rençper kadınlara hele yoğunlaşmak gerektiğinin altını çizdi. Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde yapacaklarını şöyle anlattı:

“Familya Destekleri Sigortası projemiz kapsamında kadınların konuşu özgürlüğe kavuşmasını sağlayacağız. Tarım sektöründe müteharrik kadınların ve gençlerin içtimai güvenlik primlerini yatıracağız, böylecene vakti geldiğinde emeklilik hakkı elde edecekler. Sistem doğduğu yerde doyabilecek, dikici köyünde bol bolamat içinde, huzur zarfında yaşayacak. Sosyal cesamet olmanın gereğini namına getireceğiz. Antrparantez boşandıktan sonradan ekonomik etki kıvrak kadınlar üzere ‘Yeni Başlangıçlar Fonu’ oluşturacağız. Karı istihdamını artırmak için teşvikler uygulayacağız. Kadının üzerindeki bakım yükünü ahzetmek üzere yetiştirme yurdu sayısını arttıracağız.”

KARAOĞLU: HİÇ KADIN MİLLETVEKİLİ ÇIKARMAYAN 20 İL VAR

Karaoğlu, CHP’nin eş istihdamını arttıracak ve kadını güçlendirecek projelerini yakından izlem ettiklerini belirtti. Yer koskocaman taleplerinin siyasette denk külah olduğunu kaydeden Karaoğlu, “Eşitsizliğe birlikte sonuç verelim” dedi. Karaoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca on paralık kadın milletvekili çıkarmayan 20 iklim bulunuyor. Bu iller; Kırklareli, Karabük, Sinop, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, Adıyaman, Kilis, Osmaniye, Karaman, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Burdur. Biz bu kentlerin memleket ve kaymakamlık başkanlarıyla ayrımsız araya gelerek, farkındalık çalışması zula etmek istiyoruz. Bu konuda sizin desteğinize ihtiyacımız var. CHP haddinden fazla doğru bir tümen ve Türkiye için kritik bir öneme erbap. Alay Malay hareket ederek bu eşitsizliği ortadan kaldırabiliriz.”

KILIÇDAROĞLU: ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNDEKİ HEP ENGELLERİ KALDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Kılıçdaroğlu, talepleri dinledikten sonra, “Tığ kadınların Meclis’te denk temsili üzere yasa teklifi hazırlayan bir partiyiz. Eşitlikten yanayız. Fakat bu illerin bazılarında CHP’nin hiç saylav bulunmayan. Kadınları örgütleyin. Kadınlar örgütlü gücüyle zat kadın adaylarını çıkarsın, aday olmaya adalet kazansınlar. Lütufla değil, ferman ortaya koyarak mebus olabilirler. Örgütlenme sürecine ulama koyun. Son seçimlerde karı muhtar sayısındaki artma hangi kadar düş vericiydi. Mebusluk için birlikte aynı olanaklı. Kadınların düzenleme gücünü haddinden fazla önemsiyoruz. Bu aydan itibaren avrat üyelerimizden aidat almaya serencam verdik, örgütlenmenin önündeki bütün engelleri kaldırmaya çalışıyoruz” dedi.

Belediye hizmetlerinin avrat örgütlenmesi üzerindeki olumlu etkisine değinen Kılıçdaroğlu, “İllerin kültürel yapıları haddinden fazla heybetli. Erzurum’dahi bir betik kafe açılmasını istemiştim. Benzeri belediyemiz sayesinde Erzurum’dahi açılan kitap kafe gençlerin ve kadınların uğrak noktası oldu. Alelhusus genç kadınlara istihdam sağlayıcı bu kafede çoluk çocuk çayını, kahvesini içip kitabını okuyabiliyor. Şanlıurfa’birlikte, Aksaray’bile, Kayseri’dahi, elhasıl mutluluk genelinde bu uygulamayı yaygınlaştıracağız” diyerek konuştu.

NAZLIAKA: YANLIŞSIZ PARTİ GİDECEK EŞİTLİK GELECEK

Nazlıaka bile “Öncelikli hedefimiz; ‘Şuradan iki kadın icra vekili gelsin şöyle simgesel olarak’ diyen, eş siyasetçiyi ‘sembol’ üzere gören anlayışı değiştirmek. Kıymet tıpkısı Türkiye inşa etmek. AKP gidecek, müsavat ati” ifadelerini kullandı.

Share: