Mersin’deki orman yangınına müdahale sürüyor

Sazak’in Gülnar ilçesinde esbak sabah başlayan ve rüzgarın dahi etkisiyle Silifke ilçesindeki tıpkı mahalleye büyüklüğünde yayılan ateş, açıktan ve karadan müdahaleyle arama altına alınmaya çalışılıyor.

Gülnar’ın Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda başlayan cuşuhuruş, rüzgarın üstelik etkisiyle büyüyerek Silifke’nin Hırmanlı Mahallesi’ne kadar yayıldı.

Mahallede değişik mevkilere sıçrayan cuşuhuruş zımnında bir akaryakıt istasyonu, tatil tesisi ve gâh evler hazırlık amacıyla boşaltıldı.

Bölgede geceleyin süresince vadi ekiplerinin yanı sıra tün düşün ve uçuş sistemli 3 helikopterle yangına engelleme edildi.

Yeşilovacık Mahallesi’ndeki ayrımlı noktalara sıçrayan yangına sabah saatlerinde de albeni ve saha ekiplerinin müdahalesi sürüyor.

Ateş nedeniyle ulaşıma kapatılan Sazak- Antalya D-400 kara amacında bile tedbirler sürdürülüyor.

Mersin Ağacı’in Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda güzeşte sabahleyin elan belirlenemeyen nedenle cuşuhuruş çıkmıştı. Sağlam rüzgarın dahi enerjik olduğu bölgedeki yangını itfa çalışmalarına Sazak’in yanı sıra Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile tayyare ve helikopterler bindi vermişti. Cuşiş, akşam saatlerinde Silifke ilçesi Hırmanlı Mahallesi’ne yayılmıştı. İki ilçede aktif olan hararet dolayısıyla tedbir amaçlı 303 ev boşaltılmış, 790 yaşama tahliye edilmişti.Share: