Mersin’de orman yangını, 2’nci gününde bitmeme ediyor

MERSİN’in Gülnar ilçesinde cemaziyelevvel sabahleyin başlayan ve şeb saatlerinde Silifke ilçesine sıçrayan orman yangınının taharri altına alınması üzere başlatılan iş, ikinci gününde açıktan ve karadan sürdürülen uğraş ile bitmeme ediyor.

Gülnar ilçesine merbut Büyükeceli Mahallesi’nde dün saat 07.00 sıralarında başlayan orman yangını, rüzgarın da etkisiyle dakikasında büyüdü. Orman yangınına kontrol altına ahiz çalışmaları, Orman Umumi Müdürlüğü, Milli Defans Bakanlığı, Güven Umumi Müdürlüğü, Bitirmiş Genel Komutanlığı, itfaiye aracı ve bindi illerden toplam 29 helikopter, 11 uçak, 138 arazöz, 15 dozer ve 850 personel ile sürdürüldü. Geceleyin havanın kararmasıyla alarga müdahaleye, tün görüşlü helikopterler ile bitmeme edildi. Hızlı Hızlı büyüyen ve Silifke ilçesine sıçrayan yangın, transit yol güzergahını dahi tehlikeye attı. Karayolları Umumi Müdürlüğü, Silifke-Aydıncık arası gâh el ve tünellerin tedbir gayeli trafiğe kapatıldığını duyurdu. Antrparantez AFAD Başkanlığı, Gülnar ilçesinde 450, Silifke ilçesinde ise 370 vatandaşın evlerinden tahliye edildiğini ve bu vatandaşların barınmaları üzere 843 şahsiyet organizasyon planlamasının yapıldığını bildirdi.

Yangının ikinci gününün önce ışıklarıyla alarga müdahale gene başlatıldı. Uçaklar, cuşuhuruş bölgesine yaptıkları sortilerle alevlerin iskân yerlerine ulaşmasını çelmek amacıyla balaban çaba gider ediyor. Yangının taharri zer alınması amacıyla karadan müdahalelerin ise gece gündüz sürdürüldüğü bildirildi.

Share: