‘James Webb’ ile milyonlarca gök ada keşfi

Evrenin önceki zamanlarında, süresince bulunduğumuz Gökyolu’na benzer disk şeklindeki galaksilerin sayısının hesap pusulası edilenden 10 ikmal çok olduğu ortaya bundan sonra.

Bilgelik insanları bunu, James Webb Teleskobu’nun gönderdiği önceki görüntülerden birini analiz ederek tespit etti.

Araştırmanın yazarlarından Prof. Christopher Conselice, NASA’nın göreve eskimemiş başlayan bu teleskobunun “evrenin gençliğini görüntüleyebildiğini” söylüyor.

BBC’ye mütekellim Manchester Üniverstesi’nden Prof. Conselice, eskimemiş verilerin bu yapıların elbette olrtaya çıktığına dayalı anlayışımızı güçlendirebileceğini aktarıyor:

“Samanyolu tıpkı disk galaksisi. 2,5 milyon çırağ yılı uzaklıktaki yer yakın komşumuz olan Andromeda birlikte anca. “Evrendeki galaksilerin dörtte üçü disk şeklinde. Bunların evrenin elan ahir dönemlerinde ortaya çıktığını sanıyorduk ancak evvel dönemlerinde da bugüne kadarki tahminlerin 10 acımasız kadar disk galaksisi olduğunu gördük.”

James Webb Teleskobu, 6,5 metre genişliğindeki zer aynası ve zihayat sensörleriyle esbak teleskoplardan haddinden fazla daha uzağı, 13,2 bilyon kandil yılı uzaklıktan gelen ışıkları tayin edebiliyor.

Işıkların Acun’evet ulaşması 13,2 milyar çırağ yılı sürmesi, 13,8 milyar yaşında olduğu düşünülen evrenin oluşumundan 600 milyon yıl sonraki halini görmemiz anlamına geliyor.

Prof. Conselice “Hubble’ın göremediği şeyleri görebileceğimizi biliyorduk. Ancak gördüklerimiz, bugüne kadar bildiklerimizi bile değiştirdi” diyor:

“Bu, Galileo’nun teleskobundan bu yana arz koskocaman teleskop tür”

James Webb teleskobu KUL, Avrupa ve Kanada gök ajanslarının ortak çabasıyla geliştirildi.
Teleskop ekibinin liderliği ise ESIR’nin uzay ajansı NASA’da.

O teleskoptan bakir irfan: Gezegende su tayin etti

 

Gök cismi Jamess Webb feza teleskopuna çarptı

 

Çin’den uzaya dev gözlemci

 

James Webb Gök Teleskobu’ndan önceki görüntü geldi

 

James Webb Feza Teleskobu Erendiz’i görüntüledi

 

Share: