Yozgatlı Dikici: Çükündür Bu Sene İyi Allah’a Şükür. 15 Dekar Ektik, 90-100 Ton Çükündür Bekliyoruz

Almanak averaj 1 milyon 750 bin ton şeker pancarı Türkiye’deki pancar üretiminin yüzdelik 9,97’lik kısmının karşılayan Yozgat’ta çiftçiler bu yılki verimden ümitli. Yozgatlı şeker pancarı üreticisi Nevzat İnal, “Pancar bu sene ongun Allah’a şükür. Suyumuz bile iyiydi. 15 dekar ektik, 90-100 ton pancar bekliyoruz. Devletimiz da mebzul verdi; bin 450 lira şeker ayak tabanı fiyatı” dedi.

Geçmiş yıllarda yaptığı er ekimin peşi sıra nisan ayı ortalarında yaşanılan külot olayından ters etkilenince bu yıl çükündür tohumunu rötarlı adına toprakla buluşturan Yozgat çiftçisi, yağışların de bereketli gitmesi ile yüksek rekolte bekliyor. Yozgat’ın Sorgun ve Boğazlıyan ilçesindeki fabrikalarla birlikte Çorum Şeker Hastalığı Fabrikası’nın tor konu ihtiyacını karşılayan Yozgat çiftçisinin ürettiği pancarın hasadı gelişmemiş müddet önceki başladı. Yozgat Şeker Fabrikası’nda, 25. Devir Pancar Gelgel Kampanyası kapsamında 370 bin ton pancar alımının yapılacağı kaydedildi. 6 tarım kesim şefliği ve bunlara tutkun 11 tesellüm merkeziyle pancar üreticilerine bakım veren Yozgat Şeker Hastalığı Fabrikası, bu yıl 110 köyde 2 bin 200 fellah aracılığıyla 65 bin dekarlık alanda ekilen pancarı alıp işleyecek. Kestirmece 370 bin titrem pancar işlenerek kestirmece 55 bin titrem billur şeker, 16 bin titrem melas, 120 bin titrem gözyaşı çükündür posası üretilecek.

“YOZGAT’TA 3 FABRİKA İÇİN ÜRETİM YAPILMAKTADIR”

“Yozgat’ta üç üretimevi için istihsal yapılmaktadır” diyen Yozgat Çükündür Ekicileri Kooperatifi Başkanı Kürşat Arslan, “Yerköy dediğimiz uyuşma, Şefaatli ve bazı bölgeler ekim yapmaktadır. Boğazlıyan, Sarıkaya’nın tıpkı kısmı de Boğazlıyan Fabrikası’na, Kayseri’ye mecbur olan fabrikaya ilk teşrin yapmaktadır. Gayrı tıpkısı fabrikamız üstelik Yozgat Şeker Hastalığı Fabrikası’na teşrinievvel yapmaktadır. Bizim tahmini üretimimiz Yozgat’ta 400-500 tonlarda, fabrikanın alacağını öngörüyoruz. Yozgat’ı toplamda baz alırsak bu üç hor ilkokul yukarı bire bir milyon 750 bin ton çükündür üretimimiz var. Ekim yapan çiftçimiz üstelik 2 bin 300’lerde, dikici üstlenme ediyor pancar ekimini. Bu miktar yemeden içmeden Yozgat fabrikası üzere” dedi.

“TAAHHÜT ETTİĞİ ÇÜKÜNDÜR KOTASINI TAMAMLARSA ÇİFTÇİ, ARTI 50 LİRA PRİM VERİLİYOR”

Çükündür aya fiyatının bu yıl üzere bin 400 lira olduğunu nâkil Arslan, “Taahhüt ettiği çükündür kotasını tamamlarsa dikici, fazlalık 50 liralık prim veriliyor. Bununla dahi kalmıyor elbette, devletimiz bu anlamda çiftçiyi da düşünüyor. Artı şeker hastalığı oranı 16 poların üstünde çıkarsa, hangi büyüklüğünde çıkarsa, bir polar zir yukarı 88 lira civarına mukabele ediyor. İki polar çıkarsa aha 180-170 üzere neyse, o değişiyor. O şekilde oluyor. Zait bire bir üstelik taşımalık primi var. Onunla bu arada totalde küspesi var bu işin. Çiftçinin eline geçen para bin 700-bin 750 lira. Elbette bu, ortalama rakamlar. Bu eşkâl geçiyor” diye konuştu.

“15 DEKAR EKTİK, 90-100 TON PANCAR BEKLİYORUZ”

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde şeker pancarı üretimi özne Nevzat İnal de “Pancar bu sene gani Allah’a şükür. Suyumuz dahi iyiydi. 15 dekar ektik, 90-100 ton pancar bekliyoruz. Devletimiz dahi bereketli verdi; bin 450 teklik şeker hastalığı aya fiyatı. İşte şeker oranıyla bin 500’ü bulur inşallah. Allah çiftçilerimize çok versin. Bekliyoruz” dedi.

Share: