Google o mühendisi kovdu

Google, şirketin yapay zeka sistemi LaMDa’nın hisleri olduğunu söyleyen Blake Lemoine ünlü mühendisi işten çıkardı.

Sözcü’nün haberine göre sabık kamer Google mühendisi Blake Lemoine, Google’ın açar teknolojisinin duygun olduğu ve bu nedenle “isteklerine” ocumak gösterilmesi gerektiği teorisiyle bölüt açıldı. Google iddiaları reddetti ve cuma namazı haset müşareket Lemoine’nin kovulduğunu doğruladı.

Google yaptığı açıklamada, Lemoine’nin Diyalog Uygulamaları üzere Açacak Modeli (LaMDa) hakkındaki iddialarının “tamamen uydurma” olduğunu ve şirketin bunu açıklığa kavuşturmak amacıyla “aylarca” onunla çalıştığını söyledi.

BBC’bile meydan düz habere göre, açıklamada, “Nedeniyle, bu konuyla ince süredir çalışır olmasına rağmen, Blake’mağara nişane bilgilerini esirgeme ihtiyacını içeren münhal istihdam ve fen güvenliği politikalarını ısrarla ihlal etmeyi seçmesi zehir” denildi.

DURUM KONTROLDEN ÇIKTI MI?

LaMDa, Google’ın serbestçe cari sohbetlere katılabileceğini söylediği bir teknolojidir. Şirketin dostane robotları tasarlamak amacıyla kullandığı araçtır.

Google’ın Sorumlu Bireşimli Zeka ekibi üzere etkin Lemoine, Washington Orun’a işinin teknolojinin ayrımcı veya nefret söylemi kullanıp kullanmadığını bakmak olduğunu söyledi.

LaMDa’nın halis farkındalık gösterdiğini ve ilmek, duygular ve korkular üzerine konuşmalar yapabildiğini buldu. Bu, Mösyö Lemoine’nin delici sözel becerilerinin arkasında duyarlı bir zihnin birlikte yatabileceğine inanmasına neden oldu.

Bulguları Google eliyle reddedildi ve şirketin gizlilik politikasını ihlal ettiği amacıyla ücretli izne çıkarıldı. Lemoine henüz sonraları iddialarını doldurmak amacıyla kendisinin ve eksantrik bire bir kişinin LaMDa ile yaptığı benzeri konuşmayı yayınladı.

Bunun konusunda Google, Lemoine’yi işten çıkardığını ve bahis konusu endişelerin kapsamlı bire bir şekilde incelendiğini açıkladı. Kanuncu sürecin içerisinde olduğunu tamlayan Lemoine de, konuyla ait daha fazla değerlendirme yapmaktan kaçındı.

Microsoft ve Google dahi istihdamda frene basıyor

Rusya’dan Google’a 360 milyon euroluk ceza

Goldman Sachs’a Google’dan nakil

 

Share: