Gümüşhane karabuğdayın başkenti olma önünde ilerliyor

Türkiye’nin evvel glütensiz un kaynağı karabuğday işleme fabrikasına erbap olan Gümüşhane’bile hasat mevsimi başladı.

Kelkit ilçesine sınırlı Öbektaş Beldesi ve çevresinde sözleşmeli tarımla ekimi yapılan tahminî bin dönümlük alanda biçerdöverle hasat başlarken bu yılki rekolte çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Hem glütensiz olması hem çölyak hastalarının aradığı yayın olmasının hem dahi çiçekli olması dolayısıyla bal üretimine da katkı sağlayan karabuğday bitkisi tek atığı olmadan 3 sene önceki Beldede kurulan ve Türkiye’da evvel olan tesiste un, bulgur ve yastık namına ekonomiye kazandırılıyor.

Birkaç sene öncesine büyüklüğünde ithal edilen glütensiz karabuğday ununun üretildiği Gümüşhane’deki fabrikaya Türkiye’nin birçok şehrinden kontratlı tarım eliyle ekilip hasat edildikten sonradan mamule girmek için getiriliyor.

“3 sene ilk Gümüşhane’yi karabuğdayın başkenti adına car etmiştik”

Öbektaş Beldesi, Esentepe Mahallesinde Bütün Tarım A.Ş. aracılığıyla kurulan tesiste içeriğinde B vitamini, magnezyum ve lif bulunmasının yanı sıra faziletli düzeyde protein, antioksidan bulunan ve glüten içermediğinden çölyak hastaları ve glütensiz beslenenler amacıyla bildirme gani alternatiflerden olan karabuğdayı Türkiye’de tıpkı ilk kendisine çiftçiden alıp işleyip, paketlenmiş haliyle pazara sunduklarını kaydeden Umum Tarım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Uçucu Gürsoy, “18 Mayıs tarihinde ekimini yaptığımız 2022 karabuğday hasadımıza başlamış durumdayız. Gümüşhane’yi karabuğdayın başkenti olarak zar etmiştik bundan 3 sene evvel. Bugün Gümüşhane’üstelik yaklaşık bin dönümün üstünde aynı karabuğday ekimimiz var. Besmele dedik 2 gündür hasadımızı yapıyoruz. Bu yıl rekolte ayrıksı senelerden daha iyi. Daha deneyimli bire bir şekilde ekimlerimizi ve hep çalışmalarımızı buna bakarak yaptık” dedi.

“Bu sene Gümüşhane’den yaklaşık 75 ton, Türkiye genelinden bin 500 ton karabuğday bekliyoruz”

Gümüşhane’nin yanısıra Türkiye’nin değişik yerlerinde sözleşmeli ekimleri işleyen çiftçilerin birlikte hasada başladığını tamlayan Gürsoy, ” Bilecik, Eskişehir, Ankara, Erzurum, Diyarbakır, Şanlıurfa bu hafta meşgul karabuğday hasadına başladı. İnşallah bu sene güzel aynı verim aldık. Benzeri hafta sonra bile aldığımız ürünleri fabrikamızda işlemeye başlayacağız, tüketicilerimize 2022 yılının zinde üretim ürünlerini göndereceğiz. Önümüzdeki süreçte Gümüşhane’yi karabuğdayın başkenti yarmak amacıyla uğraşıyoruz. Gümüşhane’bile 5 bin dönüm alanda ilk teşrin yapmayı planlıyoruz. Bunun üzere de bu seneki rekolte hem çiftçinin bu işe akla yatkın anlamda bakmasını hem birlikte bundan kazandığı paranın ne olduğunu görmesi açısından çok önemliydi. Bu yıl Gümüşhane’den yaklaşık 75 ton, Türkiye genelinden bin 500 ton karabuğday bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Ulus ekelim diye niteleyerek sıraya giriyor imdi”

Bölgede biçerdöveriyle hasat fail Kırşehirli Musa Pekince, kendisinin dahi karabuğday ekmeye değişmeyen verdiğini dile getirerek, “Yaklaşık 4 yıldır burada karabuğday hasadı yapıyorum. İnşallah yıldan yıla güzelleşecek. Bu yıl verimde bayağı artım var. Yıldan yıla genişletiyor, bu yıl çokça fena hâlde vadi ekmişler. Verimi fena hâlde. İnşallah bu aha büyük muvaffakiyet sağlanacak. Gümüşhane bu konuda uçucu ülke benzer, talep var. Şu esas büyüklüğünde 600 dönüm oldu. Bundan Sonra vatandaş birlikte memnun. Millet ekelim diye sıraya giriyor daha çok. Ben dahi buradan giderken evlat götürmeyi ve bir 50 dönüm büyüklüğünde ekmeyi düşünüyorum” diye niteleyerek konuştu. – GÜMÜŞHANEShare: