Terörden temizlenen Amanos Dağlarında Türkmen şöleni

Terörden temizlenen Amanos Dağlarında Türkmen şöleni

Şölende aşıklar rabıt çalıp yırlamak söyledi, şairler şiir okudu, çocuklar ağababa bindirildi, davetliler halay çekti

HATAY – Hatay’de güvenlik güçlerinin liyakatli operasyonları ile terörden temizlediği Amanos Dağlarındaki yaylada Türkmen Şöleni yapıldı.

Amanos Dağlarının şahika eteklerinde mevcut 900 rakımlı Bekbele Yaylasında Türkmen kültürünün tanıtımı ve yaşatılması için ziyafet düzenlendi. İskenderun’a merbut Abacılı- Bekbele Yaylasında Ekin Bakanlığı eliyle desteklenen Abacılı Yörük Türkmen Derneği’nin organize ettiği şölende aşıklar ilhak çalıp türkü söyledi, şuara türkü okudu, çocuklar ağababa bindirildi, davetliler halay çekti füru ise Hacivat Karagöz ile eğlendi.

Kadınlarının sıkma börek pişirdikleri şölende 1970 yılından bu yana bölgede zihayat Erzurumlular ise Erzurum asır kebabını tanıttı. Hatay’ın milletvekillerinin ve uray başkanlarının birlikte katıldıkları şölende birlik beraberlik mesajları verildi.

Abacılı Yörük Türkmen Derneği Başkanı Duran Âlim, Anamons Dağlarının terörden temizlenmesinde mücahede veren ve sakıncasız halde şölen yapılmasına çevirici olan güvenlik güçlerine teşekkür edere, “Amacımız halkımızın Türk kültürünü geleneğini hatırlaması ve yaşatmasıdır. Gençliğimize kültürümüzü yaymak üzere bütün alay malay bir ziyafet ortamındayız” dedi.

Dernek üyesi Mehmet Mustafa Yılmaz ise yaylalarda mevcut ve ilçelerden mevrut vatandaşların şölene katıldıklarını belirterek, ” Teröristlerin geçilmez dedikleri Amanos Dağları temizlendi, bizlerde çok sunturlu hanelerimizde eğlencemizi şölenimizi yapabiliyoruz” şeklinde konuştu.

Ahmet Kesinti isimli vatandaş ise yaptığı konuşmayla Hatay’ın tarihi değerine dikkat çekti. Mustafa Kemal Atatürk’ün, “40 asırlık Türk yurdu antagonist eline bırakılamaz” sözüne aksan yaparak Amanos Dağlarını terörden arındıran güvenlik güçlerine teşekkürname eden Göz, “Amanosları temizleyen devletimizin tamam unsurlarına Türk silahlı kuvvetlerine, jandarmamıza, polisimize emeği güzeşte herkese teşekkürlerimizi borç biliyoruz” dedi.

Yayla esnafından Osman Çolak’ta mıntıka halkının artık yürek ve geçim süresince şenliklerini yapabildiğine ilgi çekerek, “Bura 900 rakımlı benzeri yayla bölgede henüz önceki terörden dünya asayiş sorunları yaşadık. Asayiş güçlerimiz sayesinde daha çok güvenle şölenlerimiz yapılıyor. Bu şenlikte Yörük ve Türkmen ailelerinin örf adetlerini yöre plana çıkarıyor, ilişki el birliği ve kaynaşmayı sağlıyoruz” şeklinde konuştu.Share: