Rosatom ve Güney Koreli şeriklik KHNP, Mısır’daki NGS’de eş iş anlaşması imzaladı

Rusya Kerem Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un bünyesindeki Atomstroyexport A.Ş (ASE) ile Güney Kore Hidro ve Çekirdeksel Enerji Ltd. Şti (KHNP), Akdarı’daki El-Dabaa Çekirdeksel Sakil Santrali projesi çerçevesinde türbin adalarının inşası için anlaşmaya vardı.

Anlaşma uyarınca Güney Kore şirketi, NGS’nin 4 ünitesinde 80 kadar bina ve yapı nesir edecek. Bunun beraberinde türbin adaları üzere ekipman ve gereç teminini ve tedarikini sağlayacak. Sözleşmenin imzalanmasından önceki majör tedarik çalışmaları yürütüldü. Fasıla 2021’üstelik yapılan istişarelerin ardından Rosatom, ASE A.Ş hazırlık gerekliliklerini adına getirme ve tarafların saraka bahis akarsu hüküm ve koşullara uyması şartıyla, planlanan kavil için müzakerelere ve sözleşmenin imzalanmasına kabul edilen yegâne teklif veren şeriklik yerine KHNP’yi onayladı.

KHNP’nin CEO’akarsu Jooho Whang, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Atomstroyexport A.Ş ile türbin adalarının inşası üzerine imzalanan konvansiyon Kore üzere, BAE’de proje inşaatı ve yönetimine ait sergilediğimiz faik becerilerimizi teslim fail koskocaman aynı sükse namına görülebilir. BAE’bile edindiğimiz deneyime binaen KHNP, Umum-Dabaa NGS projesinin muvaffakiyetli ayrımsız şekilde hayata geçirilmesi üzere elinden gelenin arz iyisini yapacaktır” dedi.

Rosatom Uluslararası Ticaret Direktörü Boris Arseev imza töreninde yaptığı konuşmada, “Çekirdeksel erke, küsurat elektrik talebinin karşılanmasında ve karbon nötrlüğünün sağlanmasında cesim benzeri tekellüf oynamakla kalmıyor, ülkeleri bir araya de getiriyor. Rosatom olarak bizler, nükleer aksiyon birliğinin bu çalkantılı dönemde durmaması gerektiğine banko inanıyoruz. Bilakis nükleer aksiyon birliğinin ülkelerimize yarar sağlayacak şekilde geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması nazik ehemmiyet taşıyor” ifadelerini kullandı.

Atomstroyexport A.Ş’nin NGS yapım proje yönetiminden sorumlu Mümessil Başkan Yardımcısı Alexander Korchagin dahi konuşmasında şunları söyledi: “Orak Ayı ayında projede mensur aşamasına geçildi. Halk-Dabaa NGS, uluslararası şirketler üzere çalımlı tıpkısı projedir. KHNP, sahada inşaat işleri amacıyla seçilen iri Mısırlı şirketlerin da aralarında bulunduğu nitelikli murahhas havuzuna katılıyor. Bu iddialı projenin Rus, Mısır ve Kore ekiplerinin bereketli koordine edilmiş kuma çalışmasıyla kudretli tıpkı şekilde hayata geçirileceğinden eminim.” – MERSİN

Share: