Göçerlerin 60 günce yayla yolculuğu sürüyor

– Göçerlerin 60 günlük plato yolculuğu sürüyor

Kış ile alay malay göçerlerin sıcak bölgelere toprak kayması başladı

SİİRT – Koyunlarını otarmak üzere göçebe avlu süren ve çadırlarda nazil aileler, yumruk koşullar altında hayatta kalmaya çalışıyor. Van, Erzurum’bile alfabe geçiren göçerler, havaların soğumasıyla hayvanlarını Mardin, Midyat ve Nusaybin’deki yaylalara yollamak amacıyla 60 periyot süresince mütemadi yol yürüyor.

Edebiyat Van, Erzurum yaylalarında çadırlarda nazil göçerler, havaların soğumasıyla beraber Siirt, Şırnak üzerinden Mardin’in Midyat ve Nusaybin ilçesi yaylalarına akla yatkın metin yolculuğa başladı. Göçebelerin yolculuklarına Siirt merkeze tutkun Çağbaşı köyü rustik alanda mesafe vererek ve çerge kurduklarını ve 45 gündür yolda olduklarını rapor eden Siirt Maya Kucak Inatçı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Uca İlbaş, 15 zaman daha nöbet alarak Mardin’deki yaylalara ulaşabileceklerini söyledi. İlbaş, “Bağ Bozumu ve ilkbaharda buralara gelip yetiştiricilerimizi ziyaret ediyoruz. Çünkü ilkbaharda hayvanlarımız yaylaya geçmek için bu güzergahları kullanıyor. Yayladan kışlaklara gitmek amacıyla tekrardan bu güzergahları kullanıyorlar şimdi onları ziyaret etmeye geldik. Tahakküm benzeri patika yürütüyorlar bizim yetiştiricilerimiz, yayladan buraya büyüklüğünde 45 gün nöbet almışlar ve defa yürümüşler. 15 çağ daha Kışlaklara beğenmek için el alacaklar. Bu sıkıntıları var gençler demeden bu mesleği yürütmektedirler. Şerif benzeri çığır olduğunu dile yayımlamak istiyorum” dedi.

“Küçükbaş hayvancılığın ilimize ve ülkemize katkısı iri”

Küçükbaş hayvancılığın çelim tıpkı aksiyon olduğunu ancak mevki ekonomisine birlikte oylumlu ulama sunduğunu söyleyen İlbaş, “Yetiştiricilerimizin efsanevi sayısını arttırmak için daim onlarla müracaat ediyoruz. Bize söyledikleri çokça el aynı meslektir, zor şartlarda hayvancılığı yapıyorlar. Ama yetiştiricilerimiz benzeri konuda çok memnundurlar paraya ihtiyaçları olduğu ant hayvanlarını alıp belde götürüp paraya dönüştürebiliyorlar. Bu onlar üzere zer aynı bilezik gibidir. Bugün ilimizde aynı milyon 200 bine mail küçükbaş hayvanımız var, bu bile hem ilimize hem de ülkemize iktisadi kendisine balaban tıpkı yardım sağlamaktadır” diyerek konuştu.

Göçebeliğin çokça tahakküm ayrımsız meslek olduğunu dile getiren Azize Aşkara, ailesiyle yollarda yaşadıklarını ve ailenin yemek, katışıksızlık işleri ile uğraştığını söyledi. Baskı şartlar altında göçebelik yaptıklarını ifade eden Aşkara, “Kışın gelmesiyle yolculuğumuz başladı. Biz Mardin, Midyat bölgelerine gidip konaklayacağız, çadırlarımızı kuracağız. İşlerimiz çok zordur” şeklinde konuştu.

Share: