Sgk, Murafaa Kararıyla Gazilik Unvanı Kayran Osmaniyeli Uzman Çavuşun Evine İcra Gönderip Verdiği Maaşları Vurdumduymaz İstedi

BELGIT DEMİRCİOĞLU

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) marifetiyle 2916 yılında planlı Hendek operasyonlarında yaralanan Osmaniyeli Uzatmalı Çavuş Yeşil Bozlak, 2019 yılında etki ile gazilik unvanı aldı ve emekliye atıf edildi. Fakat Toplumsal Asayiş Kurumu (SGK), davanın falsolu ilde açıldığı gerekçesiyle karara itiraz etti. SGK, evine icra tebligatı göndererek bugüne büyüklüğünde ödediği maaşları yasal faiziyle gelişigüzel Bozlak’tan mankafa istedi. Bozlak, “Mağduriyetimin giderilmesini istiyorum. Biz, bize düşeni yaptığımıza inanıyoruz. Bu şekildeki bire bir muameleyi ben doğruluk etmedim” dedi.

Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde etkili Yeşil Bozlak, 2016 yılındaki Trap operasyonlarında güllabi uzatmalı çavuş adına görev aldı. Bozlak, Şırnak’ın Silopi ilçesi ve Mardin’in Nusaybin ilçesinde katıldığı operasyonlarda 4 misil yaralandı. Bozlak, 2019 yılında murafaa kararıyla yiğitlik unvanı aldı ve afiyet durumundan kontekst emekliye gönderme edildi.

Fakat SGK, davanın yanlış ilde açıldığı gerekçesiyle karara itiraz etti. Bozlak’a bağlanan yiğitlik maaşı Haziran 2021 tarihinde kesildi. SGK, sorun süreci 2018 yılından bu yana Ankara İdare Mahkemesi’nde sürmesine karşın Yeşil Bozlak’ın evine 28 Ekim 2022 tarihinde 144 bin 952 lira icra tebligatı gönderdi. SGK, Bozlak’a ödenen maaşları kanuni faizi ile alay malay gabi istedi.

“OPERASYONLARDA 4 SEFER YARALANDIM”

TSK’da 18 yıl fariza işleyen Yeşil Bozlak, yaşadığı olayla ilgili şunları söyledi:

“Hendek ve Barikat operasyonlarında 4 misil yaralandım. İlk yaralanmam; 2 Ocak 2016 tarihinde Hendek ve Barikat operasyonlarının devam ettiği Silopi’da umum bombasıyla yaralandım. Bu yaralanmam sonucu 90 günlük raporumun bitimine 13 ahit kala, öz hususi aracım ile Hendek ve Barikat operasyonlarının bitmeme ettiği Nusaybin’dahi 3 kere yaralandım. 2016 tarihinde, gözetleme yaptığım yere zagros mermisi girdi. Bu yaralanmadan sol kulağımda hayat boyu çekeceğim çınlamalar kaldı. 2016 tarihinde, şeb yaralanan zırh arkadaşımı hastaneye götürürken dört parmağım Gözlüklü Yılan kapısının ortada kaldı ve parmaklardan benzeri tanesi belli belirsiz çatladı. Doktor burada 5 günce ifade vermesine rağmen raporu kabul etmedim, yeniden ansız arbede bölgesine devam ettim. 2016 tarihinde teröristlerin karargahına girildi ve burada ahali yapımı patlayıcının patlaması sonucu sol kolumdan yaralandım ve operasyonları bu şekilde bitirdik.

“GAZİLİK UNVANIMI MAHKEME KARARIYLA ALDIM”

Bütün bu 4 yaralanmanın sonucunda ego, yiğitlik hakkımı mahkemeyle aldım. Avukatım, evvel davayı Sosyal Asayiş Kurumu’nun olduğu Ankara İdare Mahkemesi’nde açtı. Ankara İdare Mahkeme’si, beni Ankara Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’ne atıf etti. Ankara Terbiye ve Araştırma Hastanesi’nde kurula girdim bu kurulda benim gazi olduğum karar verildi. Fariza yerim Adıyaman olduğu için Ankara İdare Mahkemesi, dosyayı Adıyaman İdare Mahkemesi’ne gönderiyor. Adıyaman İdare Mahkemesi, bu rapora istinaden gazi olduğuma değişmeyen veriyor ve ego emekli oldum.

“KARARI İSTİNAF EDİP BOZDURAN SGK EVİME İCRA GÖNDERDİ”

SGK, benzeri arka duruşma olan Antep Toprak İdare Mahkemesi’ne istinaf etti. Bölge İdare Mahkemesi, bu kararı, Sosyal Düzenlilik Kurumu’nun olduğu Ankara İdare Mahkemesi vermesi gerekirken bunu Adıyaman verdiği amacıyla kararı bozdu. Zaten ego, bu yolu izlemiştim. Zaman bu durumdan ortalık ego mağdur ediliyorum ve 18 aydır sonuçlanmayan bir ülkü var. Bu davanın sonucunda benim evime, almış olduğum, yiğitlik döneminde almış olduğum maaşlardan âlem yürütme geldi. SGK, 145 bin lira icra evrağı gönderdi. Ben de bunu vecibe bularak 7 Kasım’da SGK’ya iadeli ettim. Ego, büyüklük büyüklerimizden, Sayın Cumhurbaşkanımızdan mağduriyetimin giderilmesini istiyorum. Biz, bize düşeni yaptığımıza inanıyoruz. Bu şekildeki ayrımsız muameleyi ego doğruluk etmedim.”

Share: