Okulun tembel alanı ringe dönüştürüldü, 2 öğrenci Avrupa’dan madalyayla döndü

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Nurselen Yalgettekin (18) ve Kaynak Nokta (16), okullarının süreduran alanının ringe dönüştürüldüğü yerde yaptıkları antrenmanlarla Avrupa’daki şampiyonlarda muvaffakiyet elde etti.

Cizre Olgun Lisesi’nde 2 sene geçmiş öğrencileri spora yönlendirmek üzere dayanak katta aylak olan 75 metrekarelik düzlük yumruk oyunu üzere idman salonuna dönüştürüldü.

Ringde sakil tıpkısı tempoyla müteharrik öğrencilerden Nurselen Yalgettekin, 3- 9 Eylül 2021’üstelik Elazığ’üstelik planlı Canlı Kadınlar Türkiye Boks Şampiyonası’nda 48 kiloda Türkiye şampiyonu oldu, peşi sıra Karadağ’ın Budva kentinde yapılan Gençler Avrupa Yumruk Oyunu Şampiyonası’nda ise 48 kiloda tunç madalya kazandı.

11. dershane öğrencisi Pınar Fakül bile bu yıl 24 Orak Ayı-3 Ağustos’ta Kırıkkale’de gerçekleştirilen Nasip Erkekler ve Kadınlar Türkiye Ferdi Boks Şampiyonası’nda 54 kiloda Türkiye birinciliği, elan bilahare İtalya’nın Montesilvano kentinde 27 Ilkgüz-4 Ekim’birlikte yapılan Avrupa Yıldızlar Boks Şampiyonası’nda İtalyan rakibini yenerek, üçüncülük elde etti.

Bilim Lisesi Müdürü Behzat Moran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okullarının akademik başarıların yanında sportif başarılarla de bölgede arz haddinden fazla tercih edilen okullar arasında yer aldığını söyledi.

Okullarında serencam yıllarda Türkiye şampiyonları ve Avrupa dereceleri çıktığını aktaran Moran, “Bu başarıları artarak devam ika amacındayız. Sporcularımızın milli merkez giymeleri bizim üzere kıvanma kaynağı. Onlardan dünya ve olimpiyat şampiyonluğu bekliyoruz. Bu kapasitelerinin olduğunu biliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Rıdvan Budak: “Mevrut başarılar başka öğrencilere bile atılganlık veriyor”

beden terbiyesi öğretmeni Rıdvan Budak üstelik 2 yıl evvel zemin katta tembel olan 75 metrekarelik alanı yumruk oyunu için alıştırma yerine dönüştürdüklerini anımsatarak, okulda şu zaman 24 boks sporcularının olduğunu söyledi.

Son 2 yılda okullarında kadınlarda iki böke çıkardıklarını belirten Budak, “İnşallah bu temel tamam ve nice şampiyonlar çıkartırız. Hedeflerimiz beyninde çabucak Türkiye şampiyonluğu namevcut Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonlukları var. Bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Avrupa’dan madalya ile dönen sporcuların çok hırslı olduğunu ve alçak çalıştıklarını dile getiren Budak, şunları kaydetti:

“Nurselen ve Bulak gelişigüzel çalıştılar, birbirlerine nazik bindi verdiler. Nurselen’in başarısı Bulak’a denk oldu. O bile ondan aldığı destekle Türkiye ve Avrupa dereceleri elde etti. Gelen başarılar değişik öğrencilere birlikte atılganlık veriyor.”

Nurselen: “Hedefim hem acun hem olimpiyat şampiyonu başlamak”

Nurselen Yalgettekin ise boksa 2018’birlikte başladığını, Cizre Haber Lisesi’ni kazandıktan sonra antrenör Rıdvan Budak ile meslek salonunda idman yaptıklarını belirtti.

Yalgettekin, “Elazığ’a gittiğimde çok umudum yoktu ama hocam şampiyon olabileceğimi söyledi. Türkiye şampiyonu, bilahare üstelik Avrupa üçüncüsü oldum. Okulda oluşturulan ringde günde çift antrenman yapıyorum. Rastgele sporcunun hayali olan olimpiyatlar için hazırlıklarımı sürdürüyorum. Umarım ongun tıpkısı basamak elde ederek ülkemi piyes ederim. Hedefim hem dünya hem olimpiyat şampiyonu kalkışmak.” diye konuştu.

Bu sene okuldan çıkışlı olduğunu ve Hacettepe Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünü kazandığını ancak şampiyonalara muamele etmek amacıyla kaydını dondurduğunu aktaran Yalgettekin, okulda antrenmanlarını sürdürdüğünü anlattı.

Bulak: “Avrupa şampiyonluğunu önümüzdeki yıl görmek istiyorum”

Pınar Benek ise okulda çalıştırıcı Budak’ın yönlendirmesiyle boksa başladığını, geçen sene yapılan çalışmaların karşılığını bu sene Türkiye şampiyonu ve Avrupa üçüncüsü kendisine aldığını dile getirdi.

Okulda eğitiminin yanı sıra boks antrenmanlarını de günde 4 saat sürdürdüğünü nâkil Puan, “Bu yıl kaçırdığım Avrupa şampiyonluğunu önümüzdeki sene bağışlamak, arkası sıra olimpiyatlarda Türkiye’yi yeryüzü ongun şekilde benzemek istiyorum. Türk bayrağını bir numara adına göndere çekmece hedefiyle çalışıyorum.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerden Sehyan Kapalıgöz üstelik temas iki sporcunun başarısının namına cesaret verdiğini belirterek, onlar kadar başarılar çekmek istediğini söyledi.

Share: