Evveli müzikle felah dağıtan medresede “Müzikle Şifaya Seyahat” programı yapıldı

Selçuki Devleti döneminde yaptırılan ve hastaların müzikle tedavi edildiği Mücevher Nesibe Darüşşifa ve Medresesi’nde “Müzikle Şifaya Yolculuk” programı gerçekleştirildi.

Selçuklu hükümdarlarından II. Kılıçarslan’ın kızı Töz Nesibe Sultan’ın vasiyeti konusunda yaptırılan, o çağ müzikle tedavi yönteminin uygulandığı Kayseri’deki Töz Nesibe Darüşşifa ve Medresesi’nin avlusunda gerçekleştirilen programda müziğin insanlar üzerindeki etkileri anlatıldı.

Programa hatip yerine katılan Önsezi ve Yaradılış Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, müziğin bütün insanlık tarihinde önsezi ve bilgilerin mana biçimi olarak bilindiğini söyledi.

İnsanoğlunun yüzyıllardır hastalıkları tensik etmek amacıyla çareler aradığını ve müziğin bile tedavilerin arasına eklendiğini tamlayan Sönmez, “Bugün müzikal seslerin fizyolojik ve ruh bilimsel etkilerinin mütenevvi ruh bilimi bozukluklara bakarak kandırmak kanalıyla tedavi yöntemleri arasına girmiştir ve bire bir uzmanlık dalı haline gelmiştir. Sağlık Bakanlığı marifetiyle de lisanslı namına yapılmaktadır.” dedi.

Müzikle tedavinin tarihi müziğin tarihi büyüklüğünde bozuk olduğunu anlatan Sönmez, şunları kaydetti:

“40 bin yıldır müzikle bu arada olduğumuzu biliyoruz. İbni Sina tıpkısı yazısında ‘Tedavinin en gür yollarından hastanın akılsal ve ruhu güçlerini tasarruf etmek amacıyla ona hastalıkla savaş üzere atılganlık yüklemek, hastanın emanet ve hoşa gider hale anlatmak, ona yeryüzü dolgunca musikiyi dinletmek ve onu sevdiği insanlarla bir araya getirmektir.’ der. Bu mesajı bize bin yıl başlangıçta veriyor. Kâh zamanlarda mırıltı kendisine çıkan ses zayıflığı güçsüzlüğü anlatım kıymet ve tıpkısı patırtılı yükselir tehlikeyi, kuvveti, gücü ifade kırat. Ara Sıra müzikal sesler makul vahi yansıttığında sözde kişi kendini o olguya ya birlikte ona kapalı adına ortaya çıkacak benzeri olayı yaşayacakmış kabil hisseder. İçerisinde bulunduğumuz bina ise beyin hastalarının dünyada ilk kez musiki ve akarsu sesiyle tedavi edildiği benzeri mekan. Burası istek rahatlığıyla zar edebilirsiniz dünyanın en eski tababet fakültesidir. O dönemde Avrupa’dahi kanı hastalar yakılırken burada otama edilmiştir. Bizler hakeza aynı medeniyetin evlatlarıyız.”

Sönmez’in konuşmasının ardından neyzen Süleyman Erguner, ney dinletisi sundu.

Etkinlik TRT Sanatçısı Bahadır Özüşen’in müzakere müziği konseriyle sona erdi.

Programa, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Garnizon Komutanı Hava Liva Haldun Taşan ve davetliler katıldı.Share: