Giresunlular, 101 sene ilk şehit düşen dedelerini Ankara Haymana’da andı

Ankara’nın Tembel ilçesinde Sakarya Meydan Muharebesi sırasında martir olan 42. Giresun Fahri Alayı Komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ile askerleri için yapılan “Giresunlular Şehitliği”nde ihtifal programı düzenlendi.

İstanbul ve Giresun’dan mevrut çokça sayıda Giresunlu, Sakarya Saha Muharebeleri sırasında şehit olan 42. Giresun Gönüllü Alayı Komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ile askerleri amacıyla yapılan “Giresunlular Şehitliği”ndeki yâd programına katıldı.

Kur’an-ı Alicenap tilavetiyle başlayan programda, şehit Alparslan ve askerleri için dualar edildi, yarayışlı yemeği verildi.

Binbaşı Alparslan ve askerleri anısına sabık sene açılan şehitlikteki programda kalp meşbu anlar yaşandı.

Daha sonradan cidal döneminden artan mermi ve silahların kayran aldığı Çaldağ Müzesi gezildi.

Programa, Tembel Kaymakamı Muhammed Gürbüz, TBMM Milli Terbiye, Firez, Deneyimsizlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler, YANLIŞSIZ Öğür Giresun Milletvekilleri Cemal Öztürk, Sabri Öztürk, Boy Bos Ziyalı, YANLIŞSIZ Öğür İstanbul Saylav Hasan Turan, Tirebolu Şehremini Belgit Tatır, Tirebolu Dernekler Federasyonu Başkanı İbrahim Münevver, Giresun, İstanbul ve Tirebolu’dan gelen haddinden fazla sayıda toplum örgütü temsilcisi, siyasi parti kaza başkanları, sedir üyeleri, muhtarlar, sivil sosyete bünye temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan, 1876’da Giresun’un Tirebolu ilçesi Cintaşı Mahallesi’nde doğdu.

Birinci Acun Savaşı’na katılan Alparslan, Sakarya Meydan Muharebesi’nde gönüllü kurduğu 42. Alay’ın komutanlığını yaptı. Binbaşı Alparslan, muharebenin sonuç kalesi Tembel’da kısaca 50 silah arkadaşıyla şehit düştü.Share: