Kayseri’de 35. Ahilik Haftası kutlamaları başladı

Kayseri’birlikte, 35. Cömertlik Haftası kutlamaları, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Bir hafta sürecek etkinliklerin geçmiş gününde, Kayseri Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Şeyhi Odakır ve beraberindekiler, Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Heyet daha sonraları Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’i makamında müzakere etti.

Kardeş Evran Müzesi önünde devam eden etkinliğe, Çiçek ve Odakır’ın beraberinde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, ilçe belediye başkanları, diyar müdürleri ve esnaflar katıldı.

Çiçek, burada yaptığı konuşmada, Ahiliğin barındırdığı değerlerin, icap Türk kültürünün gerekse birlikte İslam dininin özünde var olan ilkelerin birleşiminden ortaya çıktığını söyledi.

Ahiliğin, ferah ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin, insana dair bütün adamakıllı huyların birleştiği sosyoekonomik ayrımsız akort olduğunu rapor eden Çiçek, “Hacı Bektaş-ı Veli’nin tavsiyeleriyle Ahi Evran marifetiyle kurulan Ahilik örgütlenmesi, Alevi-Bektaşi Mütedeyyin Türkmen halkın nutuk, tecim, tutum alanlarında rehberi olmuştur. İçinde bulunduğumuz zamanlar bu tür değerlerimize ihtimal birlikte genişlik çok cemaat çıkmamız müstelzim dönemlerdir.” diye niteleyerek konuştu.

Büyükkılıç ise Kayseri denilince akla ticaret, esnaflık ve hayırseverliğin geldiğini vurgulayarak, Ahilik kültürüyle yetişen esnafın helalinden kazanıp, helalinden masraf prensibini benimsediğini dile getirdi.

Program, “yılın Ahisi”, “yılın kalfası” ve “yılın çırağına” hilat giydirilmesi ve sıkma kuşandırılmasıyla sona erdi.

Share: