MHP’li Özdemir’den İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Soyer’e aksülamel Açıklaması

MHP Umumi Komutan Yardımcısı İsmail Özdemir, İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer’in İzmir’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü kutlamalarında kullandığı ifadelere aksülamel gösterdi.

Özdemir, Kayseri Kongre ve Firez Merkezi’nde düzenlenen “Yavaş Yavaş 2023 İlçe İlçe Ifham ve Tavzih” programında yaptığı konuşmada, geri 9 Eylül’de “CHP zihniyetinin çarpıklığının, teslimiyetçiliğinin ve kirliliğinin” kendisini bir eksantrik yerde daha gösterdiğini belirtti.

Belediye Başkanı Soyer’e aksülamel gösteren Özdemir, şunları kaydetti:

“Çokça elan çetin cevaplar verilebilir fakat Ulusalcı Akıntı Partisinin kişi nezaketi ve Türk milletinin feraseti eminiz ki bu kısık cevaplar karşısında muhataplarına demokratik teamüller göre vakti saati geldiğinde müstelzim cevabı ulaştıracaktır. Fakat şurası rapor etmemiz lazım, 9 Ilkgüz 1922 bir sulh değil, Türk milletine dayatılmaya çalışılan işgalin, Türk milletine dayatılmaya çalışılan soykırımın, Türk milletine cebin gerçekleştirmeye çalışılan tecavüzlerin ve hep bu çirkin eylemler karşısında Türk milletinin azminin, kendi tarafından aldığı, öz bileğinin gücüyle, hakkıyla vatanını kurtardığı, kararlı, hümayun, altın fetihlerden sadece bire bir tanesidir. Bunun anlamını bilmeyenler, denize döktüğümüz Yunanlıların arta kalanlarıysa işte bunun hesaplaşmasını 2023’te hep beraber tahsis etmek durumundayız.”

Veli Denizi’ndeki adalar sorununa birlikte değinen Özdemir, uluslararası anlaşmaları hatırlattı.

1923 Lozan Barış Antlaşması ve 1947 Paris Antlaşması gereğince ana vatanlarına mümasil coğrafyalarda bulunan ada, adacık ve kayaların askerden ve silahlardan arındırılması vasıtasıyla Yunanistan’ın kullanımına bırakıldığını anımsatan Özdemir, bu ülkenin karasularını 3 milden 6 mile yükseltmesi ile başlayan ve bugünlerde ada, adacık ve kayalıkları silahlandırılması, er konuşlandırılması ile kilitsiz küreksiz tıpkısı tehdidin ortada olduğuna dikkati çekti.

Özdemir, şunları kaydetti:

“Bu eylemler karşısında Türkiye doğru duruşunu ortaya koyuyor. Yunanistan hakeza bitmeme ederse, kimi zaman biliyorsunuz arsıulusal albeni sahasında lüzumlu yetişek faaliyeti yürütme fail gerekse özlük ya da NATO faaliyetlerini icra eden çekişme uçaklarımıza tacizde yahut saldırgan girişimlerde bulunuyor. Aklını kaçırmadıysa Yunan hükümeti veyahut Yunanistan’bile bibi kusursuz birileri kaldıysa şöyle bire bir çağ öncesine gidip bu milletle hezel yapılmayacağı gerçeğini öğrenmeleri lazım. Zül cephesine bakıyorsunuz, Halk İttifakı bu anlayışı ortaya koyarken, düşkünlük ittifakının ağzını Veli Denizi’yle ait bıçak açmıyor. Bitkin ve gereksiz cümlelerle zamanı geçirmekten ayrıksı her şekilci takınmıyorlar filhakika.”

Programda MHP Kayseri Saylav Payidar Ersoy ve MHP İl Başkanı Adnan İncetoprak üstelik birer istişare yaptı.Share: