Enflüanza aşısı gelmek üzere geç kalınmaması uyarısı

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Tıp Fakültesi Umum Sağlığı Asıl Fen Dalı Başkanı Prof. Dr. Gamze Varol, er enflüanza aşısı olup muafiyet kazanmanın, hastalığı geçirme olasılığını azalttığını bildirdi.

Varol, AA muhabirine, teşrinievvel ayının başlamasıyla solunum yolu enfeksiyonu özne virüslerin arttığı döneme girildiğini söyledi.

Hava sıcaklığı değişikliklerinin hastalığa yakalanma riskini artırdığını belirten Varol, “Enflüanza mevsimine girdik diyebiliriz. Birçok can büyüklenme akıntısı, göz yaşarması, aksırık kabilinden enflüanza belirtileriyle karşılaşıyor. Gripten korumak üzere müstevli döneminde yaptığımız şeyleri yapmalıyız. Zira havalar soğuyor, artık elan merbut ortamlardayız. Müstevli azaldığı üzere insanlar çıktı maske takmıyor amma o peçe bizi hemen salgından değil gripten birlikte koruyacaktır. O yüzden ego maskenin çıkartılmaması gerektiğini düşünüyorum. Ilişkin ortamlarda maske tekrar takılmalı.” dedi.

Varol, el yıkama ve ara kurallarına uyulması gerektiğini tabir ederek, dolgunca beslenme, akıllıcasına havalandırma, egzersiz yapmanın kişileri kışa hazırlayacağını ve virüslere karşı muafiyet sistemini güçlendireceğini dile getirdi.

Varol, “Gripten tevakki etmek amacıyla en koskocaman şeylerden biri aşı olmaktır. Aşı bizi büyük ölçüde gripten korur. Hele riziko gurubundaki 65 gözyaşı üstü, süreğen hastalığı olanlara, diyabeti olanlara, grip aşısı olmalarını öneriyorum.” ifadelerini kullandı.

Risk grubunda olanların ev hekimlerinde aşılarını ücretsiz yaptırabileceklerini nâkil Varol, şunları kaydetti:

“Grip mevsiminin gelmesiyle virüsler aşikâr dolaşıyor. Tığ ne büyüklüğünde er aşı olup bağışıklık kazanırsak, hastalığı geçirme olasılığımız azalır. Biz aşılama olmayı geciktirirsek vücudumuz virüslere alın muafiyet kazanmadan virüsle karşılaşmış peki ve bu birlikte sonradan aşılama olmanın ayrımsız manası olmadığı anlamına dirimlik. Bizin için mehabetli olan virüsle karşılaşmadan ilk aşılama koyulmak. Telkih olup antikor geliştiğinde ve ondan bilahare virüsle karşılaştığımızda tutkun olma olasılığımız düşer.”Share: