Burhanettin Endişe: AKP Döneminde Bütçeden Yapılan Getiri Ödemeleri 1 Trilyon 543 Bilyon Liraya Büyüklüğünde Ulaştı

CHP Adana Saylav Burhanettin Endişe, bu yılın önce sekiz maaş döneminde iç ve dış borç faiz ödemelerinin 169,6 bilyon liraya yükseldiğini belirterek, “Düzem korumalı tevdiat amacıyla ödenen 75,6 milyar liralık faiz ödemeleri birlikte karışma edildiğinde, toplanmış getiri ödemesi 245,2 bilyon liraya ulaştı. Bütçe, nema ödemeleri dolayısıyla kevgire döndü. AKP döneminde bütçeden yapılan ürem ödemeleri, 1 trilyon 543 bilyon liraya büyüklüğünde ulaştı” dedi.

Burhanettin Bulut, zaman yaptığı kayıtlı açıklamada, yıl bitmeden TBMM’den ikinci bütçeyi çıkaran iktidarın, aldığı melfuf ödeneği bile faize aktardığını vurguladı. Endişe, şunları kaydetti:

“BÜTÇE, FAİZ ÖDEMELERİ NEDENİYLE KEVGİRE DÖNDÜ”

“Merkezi yönetim bütçesi, KİT’lere namus borcu ita, iç ve aut borçlar ile bankaların toplayıp itimat yerine sattığı kur korumalı mevduatlar (KKM) için nema ödeme bütçesine dönüştü. Bu yılın evvel sekiz mahiye döneminde çöz ve dış takanak nema ödemeleri 169,6 milyar liraya yükseldi. KKM üzere ödenen 75,6 bilyon lira repo ödemeleri üstelik dahil edildiğinde, bütün ürem ödemesi 245,2 bilyon liraya ulaştı. Bütçe, nema ödemeleri dolayısıyla kevgire döndü. AKP döneminde bütçeden yapılan getiri ödemeleri, 1 trilyon 543 bilyon liraya büyüklüğünde ulaştı. Sene sonuna kadar bütçeden iç ve aut borçlar amacıyla toplanmış 330 bilyon teklik faiz ödenmesi öngörülüyor. Bu tutar, KKM için yapılacak getiri ödemesiyle birlikte 500 bilyon liraya yakın ayrımsız gurur oluşturacak.

“KKM’NİN BÜTÇEYE YÜKÜ KARTOPU GİBİ GÜNDEN GÜNE BÜYÜYOR”

Hiçbir şekilde rakamları tutmayan Ölçülü Vadeli Program’de, 17 Ekim’birlikte TBMM’ye sunulacak olan 2023 yılı bütçesiyle çöz ve aut düyun amacıyla ödenecek nema tutarı şimdiden 565,6 milyar teklik namına öngörülüyor. Ati sene KKM amacıyla hangi kadarlık aynı faiz farkı ödemesi yapılabileceğine ilişkin oranlama daha galiba değil. KKM’nin bütçeye yükü, kartopu kabil gün günden büyüyor. Bütçeye yükünün ne büyüklüğünde olacağı elan belli olmasa de bildirme ongun ihtimalle 200 bilyon liraya yaklaşacak KKM faiziyle alay malay 2023 yılında bütçenin repo yükünün sunu birkaç 750 milyar liraya bulacağı belirtiliyor. Hemen iç ve aut vecibe nema ödemesi üzere 2023 yılında ayrılan cirim, 2022 yılındaki 330 milyar liraya bakarak yüzde 71,5 oranında artacak ve bütçenin bildirme yüksek artan kalemi olacak.

“SEÇİM YILI OLAN 2023 İÇİN KESENİN AĞZINI AÇACAK OLAN İKTİDAR, REKOR BİR BÜTÇE AÇIĞINA DOĞRU GİDİYOR”

Hem bu yılın hem de gelecek yılın bütçesinde büyüyen bire bir ayrıksı tür ise KİT’lere bütçeden verilecek ‘borç’ yerine gözüküyor. Bu yılın önceki sekiz aylık döneminde bu kuruluşlara bütçeden sunulan borç, sabık yıla bakarak 6 ikmal artarak 150 bilyon lirayı geçti. Bu rakamın, bu yılın tamamında 292 milyar lirayı, ati sene ise 359 bilyon lirayı bulması bekleniyor. Bütçede ‘namus borcu ita’ adıyla sınıflandırılsa de KİT’lere sunulan bu çeşit borçlar vurdumduymaz öğrenim edilemiyor. Seçim yılı olan 2023 için kesenin ağzını açacak olan iktidar, rekor tıpkı bütçe açığına doğru gidiyor.”

Share: