Borsa günü rekorla tamamladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haset yüzdelik 1,37 kazançla 2.868,44 puandan tamamlayarak tekmil zamanların sunma efdal günce kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü genişlik efdal kur rekorunu 2.877,60 puana taşıdı.

BIST 100 endeksi, geçmiş kapanışa göre 38,86 puan artarken, hep muamele hacmi 57,2 milyar teklik seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzdelik 3,49, holding endeksi yüzdelik 1,13 artış kaydetti. Devir endeksleri beyninde bildirme çok kazandıran yüzdelik 5,30 ile tecim, en haddinden fazla kaybettiren ise yüzde 3,22 ile madencilik oldu.

Analistler, KUL’dahi geçkin açıklanan enflasyonun peşi sıra zaman de Yetiştirici Eşit Endeksi’nin (ÜFE) yıllık yüzdelik 9,8 artışla beklentilerin altında kaldığını belirterek, veriler sonrası KUL Merkez Bankası’nın (Fed) atmaca mülk politikalarında gevşemeye gidebileceği beklentisinin pay piyasalarını desteklediğini kaydetti.

Açıklanan şeriklik finansal sonuçları zımnında kısım ve pay bazlı ayrışmaların bitmeme ettiğini aktaran analistler, yarın mahdut içre, İngiltere ve Ekü Bölgesinde uran üretimi, İngiltere’de nema ve MEMLUK’de mütemmim yürek endeksi verilerinin izleme edileceğini söyledi.

Analistler, maharet açıdan BIST 100 endeksinde 2.900 seviyesinin direnç, 2.850 ve 2.820 puanın destek konumunda bulunduğunu ifade etti.

AA Finans’ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, takvim etkisinden arındırılmış endüstri üretim endeksinin haziranda almanak yüzdelik 6,9 artmasını bekliyor.

Arındırılmış uran üretimi endeksi mayısta maaş yüzdelik 0,5 ve yıllık yüzdelik 9,1 çoğalma kaydetmişti.

Share: