ABD’de perişan satışlar temmuzda ufki benzeri ezgi izledi

ABD’de düzensiz satışlar, temmuzda etraf beklentilerinin tersine değişim göstermedi.

ABD Tecim Bakanlığı, orak ayı ayına ilişkin perişan satış verilerini açıkladı.

Buna göre harabati satışlar, temmuzda bir eski ayak tabanı nazaran değişim göstermeyerek 682,8 milyar dolar oldu.

Piyasa beklentileri, harabati satışların temmuzda yüzdelik 0,1 artması yönündeydi. Bu dönemde ufki ayrımsız seyir izleyen müteferrik satışlar, haziranda yüzde 0,8 artmıştı.

Perakende satışlar, temmuzda almanak bazda ise yüzde 10,3’lük çoğalma kaydetti.

söz konusu dönemde, petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle benzin istasyonlarındaki satışlar yüzdelik 1,8 azaldı.

Aynı dönemde, motorlu pusat ve parçalarının satıldığı mağazalardaki satışlar yüzdelik 1,6 ve çul mağazalarındaki satışlar yüzde 0,6 azalış gösterdi.

Mağaza dışı perakendecilerdeki satışlar ise temmuzda yüzde 2,7 arttı. söz konusu dönemde türlü salon perakendecilerindeki satışlar yüzde 1,5, bina malzemeleri satan mağazalardaki satışlar yüzde 1,5, elektronik mağazalarındaki satışlar yüzde 0,4, keyif ve kişisel hizmet ürünlerinin satıldığı mağazalardaki satışlar yüzdelik 0,4 ve market satışları dahi yüzdelik 0,2 artış gösterdi.

Otomobil, benzin, bina malzemeleri ve azık hizmetleri masraf tutulduğunda ise tarumar satışlar temmuzda yüzdelik 0,8’lik artma kaydetti.

Analistler, düzensiz satışların makine alımlarındaki ve benzin fiyatlarındaki düşüşler zımnında geçen ay durgunlaştığını, ancak sair kategorilerdeki satışların bitiren harcamalarının direncini gösterdiğini belirtti.

Share: