Bakan Kirişci: “Karbon salınımı başarısız olan, çevreci hidroelektrik santrallerini hızla devreye alıyoruz”

Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, karbon salınımı sıfır olan, çevreci hidroelektrik santrallerini devreye aldıklarını belirterek, “20 şehrimizde kâin 34 hidroelektrik santralinin kurulu gücü 653 megavat, üretimleri almanak 2 bilyon 300 milyon kilovattır, bu miktar 1 milyon kişinin yıllık enerji tüketimine balya gelmektedir.” ifadesini kullandı.

Kirişci, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Cumhur Reisi Recep Tayyip Edoğan’ın liderliğinde serencam 20 yılda devasa tesisleri ülkeye kazandırdıklarını bildirdi.

Devlet Akarsu İşleri (DSİ) Umumi Müdürlüğünün kuruluşundan bugüne tamamlanan tesislerin yüzdelik 55’inin SELIM Öğür iktidarı döneminde olduğuna dikkati çekici Kirişci, “Ülkemizdeki 85 milyon dekar sulanabilir arazinin yüzdelik 80’ini sulamaya açtık, böylece 6,2 milyon kişiye istihdam sağlanmış, ekonomiye yılda 150 milyar lira mülhak yardım sunulmuştur. Hizmete alınan sulama projeleriyle ülkemiz tarımsal hasılada dünyada 10. sıraya yükseldi.” değerlendirmesinde bulundu.

Kirişci, akarsu tasarrufu üzere sonuç 20 yılda zirai sulamada katre ve yağmurlama gibi gündeş sulama sistemlerine ağırlık verdikleri belirterek, yüzdelik 6 olan çağcıl sulama sistemlerinin oranını yüzdelik 31’e yükselttiklerini ve inşaatı devam eden projelerle bu oranın yüzde 94 seviyesine çıkacağını aktardı.

Bir ayrıksı heybetli zindelik alanlarının ise içme suyu temini olduğunu bildiren Kirişci, şunları kaydetti:

“DSİ Genel Müdürlüğümüz kurulduğu günden bugüne 5 bin 445 kilometre akıtma hattı düz yazı etti. Bunun yüzde 60’tan fazlasını akıbet 20 yılda hizmete aldık. Bu akıtma hatlarıyla ülkemizi az daha Edirne’den Kars’a 2 yol katettik. Suyun gücünden enerji üretiminde da faydalanıyoruz. Karbon salınımı akim olan, çevreci hidroelektrik santrallerini hemencecik devreye alıyoruz. Ülkemizin hidroelektrik erke potansiyeli almanak 180 milyar kilovatsaattir. Bu potansiyelimizin yüzde 60’ı kullanılabilir hale gelmiştir. Talih kalkınmasına iri ivme kazandıran bu tesislere Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan himayelerinde bugün 34 hidroelektrik santralci elan ekledik. 20 şehrimizde kâin 34 hidroelektrik santralinin kurulu gücü 653 megavat, üretimleri yıllık 2 bilyon 300 milyon kilovattır. Bu cirim 1 milyon kişinin yıllık enerji tüketimine denk gelmektedir. Tahminî 16 milyar liraya servet olan bu tesislerin ekonomiye katkısı ise almanak 2,7 bilyon liradır. 34 hidroelektrik santral, ülkemize ve milletimize uz olsun. Tesislerin ülkemize kazandırılmasında emeği mevcut mühendisinden işçisine, teknisyeninden operatörüne, bilcümle çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ülkemiz ve eren milletimiz üzere boyuna çalışmaya bitmeme edeceğiz.”

Share: