Elveda süper sevir piyasası

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Dijital çağ ile başlayan ve zaman dev teknoloji şirketleri ve toptan ekonominin evvel adımlarını oluşturan 1982 yılını süper boğa yerine adlandıran The Wall Street Journal’dan Andy Kessler, yazısında kül bu sürece realist aynı kandil tutuyor. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, ölen sevir piyasasının yerini fikirlerin değil kök varlıkların mülk ettiği tıpkı kocaoğlan piyasası alıyor.

40 almanak sevir piyasası

Gündeş dijital çağın başlamasıyla birlikte yükselmeye başlayan piyasaların mebde tarihini 1982 yılı olarak belirlersek, tüm 40 yıl ilk bu hafta başlayan bu dönemin çoklu genişleyen ve faziletli kazançlar sunan bir sevir piyasası olduğunu söyleyebiliriz.

Bu süreçte şişman düşüşlerin yaşandığı küşayiş dönemler olsa dahi, bir bütün olarak ele alındığında, bu 40 yıllık sürecin ürem oranlarının averaj düşük seyrettiği ve ortalık bolluğu yaşandığı mufassal benzeri dönem olduğunu ferah ferah görebiliriz. 1987 çöküşü, dot-com balonu, 11 Ilkgüz saldırıları sonrası, 2008 finansal krizi ve Kovid, az daha yüzde 20’den büyük düşüşlerle bu detaylı dönemin duruluk dönemleri yerine kendilerini hissettiren geçiş süreçleri olarak nitelendirilebilir.

40 yılda 47 hatim büyüme

Bu sürece sevir piyasası dememizin majör benzeri göstergesi daha bulunuyor: Dow Jones Endeksi, bu uzun dönemde almanak averaj yüzdelik 9,6’lık muvazeneli bire bir artışla 776,91 dolardan 36.800 dolara kadar yükselmeyi başarıyor. Bu dikkate alınması gereken ayrımsız haber kendisine kabul ediliyor.

12 Ağustos 1982’bile Dow Jones sanayi endeksi ortalaması, 1964 yılı Ocak ayında olduğu yerde, yani 776,91 dolarla dibi görmüştü. Bu süreçte ilkokul sefer 1000 doların üstüne bodur devamlı sıçramalar yapsa da, 4 Aile 2022 tarihinde enflasyonun bu 40 sene süren ‘süper kele’ piyasasını devirmesine kadar sabık sürede, endeksin tekmil 47 intaç arttığını görebiliyoruz. Şahika noktası olan 36.800 dolar seviyesine benzeri henüz hangi antlaşma ulaşabileceğimiz ise, enflasyonun huysuz tavrını düşünürsek, iri benzeri muamma yerine karşımızda duruyor.

Dow Jones Endeksi, 4 Familya 2022 tarihinde enflasyonun ‘süper kele’ piyasasını devirmesine büyüklüğünde sabık sürede bilcümle 47 kat arttı.

İşaretler nelerdi?

Peki 1982 yılında, burnundan dumanlar yayan benzeri boğa piyasasının geliyor olduğuna dayalı bire bir ipucu var mıydı? 1982 yılında federal görüntü oranı aynı önceki yılki yüzde 19’luk şahika noktasından yüzde 10’a düşmüş ve 2008 yılı Boşluk ayındaki 0 değerine ulaşana kadar tafsilatlı ve muvazeneli ayrımsız düşüşe başlamıştı. Bu çap Mart ayında bibi 0’dı. Şu zaman ise değil. 1982 yılında karşılık/algı çarpanı ise 7,7’ydi.

Genişlik iri karine ise 1982 yılında çoğu yatırımcının evet piyasalara alın aldırışsız olduğu evet birlikte yıllarca elde edilen azgın getirilerden sonraları hisse senedi sahibi olmaya kasem etmesiydi. Bu noktada aynı hatırlatma yapmakta kâr var: Ayı piyasaları eğlenceli değildir. Nasip senetleri genellikle kocaoğlan piyasalarında sabahları yükselir ve öğleden sonraları düşer. Kele tuzaklarını birlikte hesaba pekiştirmek gerekiyor. Aylarca yükselen nasip senetleri, çabukluk yatırımcılarını cezbediyor ancak ardından yürek burkan düşüler geliyordu.

Kocaoğlan piyasaları ahenkli değildir. Hisse senetleri genellikle kocaoğlan piyasalarında sabahları yükselir ve öğleden bilahare düşer.

Havari faktörler

1982 yılını veladet yılı yerine belirlediğimiz boğa piyasasının ayrımsız parça yardım aldığını da yorumlamak gerekiyor. Tahvillerden elan faziletkâr faiz aramaya başlayan yatırımcıların yardımına BENDE Başkanı Reagan yetişiyor ve hele anamal kazançları üzerinden alınan vergileri kaldırarak sermaye oluşumunun hızlanmasını sağlıyordu. Daha bağan repo oranları yıpranmamış fikirleri keşfetmenin henüz düşük kalburüstü olması anlamına geliyordu.

IBM ve dijital çağın başlangıcı

IBM’in 16 kilobaytlık belleğini kamu kendisine aynı sene evvel piyasaya sürmesi doğru değildi. 1982 yılında kestirmece 3 bin dolara, fazla aynı işe yaramayan tüm donanımlı bir elektronik beyin alabiliyordunuz. Ancak 1981 yılı Ilk Teşrin ayında VisiCalc elektronik levha programı IBM PC amacıyla 100 dolar karşılığında elde edilebilir arkaç geldi. Çıktı bilgisayarlar üretkenliğin kıytırık tırı vırı fişekleri olmuştu. Kurucu Dan Bricklin, “VisiCalc, haftalık 20 saatlik işleri üzerine alıp bunları 15 dakikada sonuçlandırdı” demişti.

Sayısal teknoloji devrimi, Silikon Vadisi ve iş piyasaları

Uzlaştırıcı kurumların sayıları arttı. Aralarında daha düşüncesiz olanları, pimpirikli müşterilere hangi olursa olsun aynı şeyler satın almasını sav verdi ve bunda liyakatli da oldular. Ana derece, mesai yerini değiştiren ve daha azıyla elan fazlasını fail sayısal teknolojiydi. Borsa, kurumsal teklifleri ve kazançları zait Silikon Vadisi’ni finanse etti ve ardından zat payına düşeni ziyadesiyle aldı. Bu eli nimetli kısır döngü, interneti kitlelere ulaştırdı ve bulut enformatik, arama motorları, iPhone, Uber gibi markaların yanında bir gün teslimat olgusunu ortaya çıkardı. Bu sürecin sonu bugün mübrem olarak saklı yazı dünyalıkları yarattı.

Daim mütezayit çip talebi

Çipler tasarlayan müptedi ayrımsız mühendis olarak kele piyasasının doğumundan gücük ayrımsız müddet sünra nısıf nâkil üreticisi şirketleri tutkun olmak amacıyla Paine Webber tarafından işe alındım. Endüstri bire bir roller coaster gibiydi, kıtlıkların arkası sıra bolluklar geliyordu, bibi de anca. Saçlarımın beyazlamasını ve ülser olmayı hücre alamadığım amacıyla Silikon Vadisi’nin nema pınarını aramaya koyuldum. Berenarı basitti: Çipler amacıyla kehle başına, başına ve işlevi başına daim azalan maliyetlerin esnekliği talebi artırıyordu. Bu sihirli çekirdekler elan huzursuz lazer yazıcılar, sunucular ve sonunda bile düşüncesiz telefonlarla kitleleri beslediğinden, borsa boğası birlikte güzel beslenerek büyüdü.

40 yılda cemi 47 mezuniyet! Dile kolay! Benzeri sürü insan bu süreçte çok paralar kazandı. Siz gine dahi dikkatli olun. Alelhusus teknoloji bahis konusu olduğunda, sakın hemen tıpkı âdem evladı satın alıp ona mecbur kalmayın.

Keder, e-ticaret ve içtimai medya şirketlerinin tulu

Dijital takım ve mini bilgisayarlar 1987 yılında zirveye ulaştı. IBM, tafsilatlı bir vasatlık dönemine girdi. Apple, iPhone’u üretene kadar az daha ölmüş tıpkı şirketti. Intel ferah aynı performans sergiledi fakat bunun formülünü sonrasında kaybetti. bu arada, bulut, e-tecim ve toplumsal medya şirketleri vergi makineleri ve trilyon dolarlık bebekler haline geldi.

Para Şişkinliği genellikle paranın fikirlerden artım hamur varlıklara çekildiği aynı dönemi yaşadığımızı gösteriyor.

Kullanılmamış çağ: Para fikirlerden asıl varlıklara yöneliyor

Olur evet demincek? Beğenirsiniz ya üstelik beğenmezsiniz ancak eskimemiş tıpkısı asırı yaşıyoruz. Anamal temas devir olduğu gibi bildirme faziletkâr getirisini özlemek üzere dünyanın ciharıyek yanı sıra kol geziyor. Para Şişkinliği alelumum paranın fikirlerden tezayüt mahiyet varlıklara çekildiği bir dönemi yaşadığımızı gösteriyor. Erke? Taşınmazlar? Emtia? Çakılı gelirin gene albenili ağıl geldiği aynı sürece akilane evriliyoruz. bu arada kurumsal kazançlar, malzeme, işçilik, düzenleyici umumi giderler kadar girdi maliyetleri üst akıllıca çıkıyor ve ayılar için al ete dönüşerek düşmeye başlıyor.

Tıpkısı sonraki sevir piyasası, aynı ahir üretkenliği sağlayan şeyden elde edilen idrak artışıyla destelenecek, baştan sakıt Nema oranlarıyla değil.

Yeni boğanın katalizörü düşen ürem oranları olamaz

Elbette kullanılmamış aynı sevir piyasası her an başlayabilir ancak faiz oranları yeterince yükselene büyüklüğünde bunu aklınızdan çıkarın zira bakir boğa piyasası ürem oranlarının baştan düşmesinin yönlendirdiği bir etraf olmayacak. Bunun hesabına, ayrımsız sonraki boğa piyasası, benzeri sonraki üretkenliği sağlayan şeyden elde edilen vergi artışıyla destelenecek.

Akıbet döngünün kazananlarını unutun ve yenilerini bulun: Bakir tohum yapay zeka, insta-aşılar, jeotermal erke, jen terapisi, çekirdeksel bileşke evet birlikte henüz iri olasılıkla acayip, pahalı bire bir şekilde başlayan, tor ve şüpheciler aracılığıyla reddedilen ve sonradan yıllar süresince amansız şekilde ucuzlayarak cemiyet amacıyla işve yaratan bakir ayrımsız öz bulun.

Hepimiz işte bilcümle üstelik bu yüzden, sermaye oluşturan düşük alacak oranları ve verimliliğin artmasına cevaz veren düzenlemelerle değme ant yer tarafını beslemeliyiz. Süper boğa öldü, yaşa bakir kele.

Borsalardaki ralli, boğa piyasasının habercisi

 

Boğa piyasasını getirebilecek 3 işaret

 

FED boğa piyasasının bir tane anahtarı değil

 

Boğa piyasası analistleri tahminlerinin altında eziliyor

 

JPMorgan’dan sevir piyasası tahmini

 

Borsalar düştükçe sevir piyasası fırsatları artıyor

 

Share: