ARKA GEÇİT ÇALIŞMASI TAMAMLANMADI, VATANDAŞLAR VE ENGELLİLER KIYGIN OLDU

İZMİR’in Han ilçesinde, hizmet çalışması dolayısıyla yolcu ulaşımına kapatılan Şehit Mülazım Güngör Ayın On Dördü Bulaşan Dal Geçidi’ndeki bakım ve tamirat çalışmalarının 3 kamer geçmesine rağmen tamamlanmaması nedeniyle özellikle engelliler olmak üzere vatandaşlar mağduriyet yaşıyor. Engelliler, çalışmaların tıpkısı an önceki tamamlanarak erişebilirliğin önündeki engellerin kaldırılmasını isterken, konuyla ilişkin İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, köprü tabanında kullanılacak sacların atölye imalatlarının bitmeme ettiği belirtilip, “Ardından montaj işlemine başlanacak. Meyan kocaoğlan sonuna büyüklüğünde arka geçidin yolcu trafiğine açılması planlanıyor” denildi.

İzmir’in Eğlek ilçesinde Atatürk Meydanı ile Bahri Ağababa Parkı arasında muvakkat ulaşımını sağlayıcı Şehit Teğmen Güngör Ayın On Dördü Bulaşan Kayırıcı Geçidi hizmet çalışması nedeniyle 18 Ağustos’ta muvakkat ulaşımına kapatıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Malumat İşleri Dairesi Başkanlığı eliyle yayaların konforlu ulaşımını keşfetmek için zeminde düzeltme çalışması yapılacağı ve Bahri Ata Parkı ile vadi arasındaki geçici ulaşımı icraat süresince Eğlek Yer Altı Treni İstasyonu’ndan sağlanacağı bildirildi. Ancak, aradan 3 ay geçmesine karşın hizmet çalışmalarının tamamlanmaması zımnında hele İzmir’deki mânialı vatandaşların müşkül yaşamasına illet oldu. Herhangi Bir devir binlerce vatandaşın kullandığı alanda arada sırada Eğlek Yer Altı Treni İstasyonu’nun asansörlerinin döküntü olması dolayısıyla mânialı vatandaşlar, merdivenlerden inemedikleri üzere mağdur oluyor. Alternatif kendisine geçer not normalde 5 dakikalık yoldan müracaat etmek istediklerinde ise şişman hınç altında 15 dakikada yolun karşısına geçebiliyor. Dal geçidin tıpkı an önceki bakım çalışmasını tamamlanmasını talip engelli vatandaşlar, erişebilirliğin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyor.

‘ÜST GEÇİTLER HAYATIMIZI KOLAYLAŞTIRIYOR’

Engelliler amacıyla erişebilirliğin hayatın yer anne unsuru olduğunu özen calip Müteşebbis Sakat İş İnsanları Derneği Başkan Yardımcısı Salih Arıkan, “Evimizden çıktığımızdan itibaren, binalar engellilere uygun değilse, kaldırımlar masa, sandalyelerle ve yekpare araçlarla doldurulmuşsa, karşıdan karşıya geçtiğimiz bulaşan geçitlerine arabalar konuluyorsa, otobüslere bindiğimizde sesli ihtar sistemleri kapalıysa, metro, tramvay ve İZBAN’de ara sıra eksiklikler olursa hayatımız zora sokuyor. Hep halkımızım üzere buranın yine yer hızlı benzeri şekilde yapılıp hizmete girmesi gerekiyor. Tutkun olduğu üzere farklı alternatifleri ve print olan yöntemleri kullanıyoruz, o da bizi sıkıntıya sokuyor. Arka derbent zorlamasız, daha hızlı ulaşılıyor. Dal geçitler hayatımızı kolaylaştırıyor. Bura amacıyla çağrımız bir an geçmiş yapılarak hizmete sunulması ve herkesin hayatının kolaylaşmasını istiyoruz.

5 DAKİKALIK DEFA, 15 DAKİKALIK ‘TEHLİKE YOLU’ OLDU

Toplumsal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) personel olduğunu ve temas çağ Bahri Ağababa istasyonunda otobüsten indiğini aktaran volta mânialı Oktay Canpolat, “Temas sabahleyin burada iniyorum. Köprü benim üzere çok rahatlıktı. Fakat 3 aydır sadık olduğu amacıyla metro ast geçidine asansörle inip karşıya geçiyorum. arada bir asansörün da bozuk olması nedeniyle varyantın madun kısmından, trafiğin ortasından, tehlikenin içinden dolaşarak 5 dakikada ulaşacağım yere 15 dakikada ulaşıyorum. Asansörde genelde komple oluyor ve kimi zaman bize kayran vermeyen olabiliyor. Çünkü sabah cümle benim gibi işe vürut telaşında. Buradan ilişik uray ve ait ayrıksı kurumlara sesleniyorum, gerek özürlü ister bebek arabasındakiler gerekse bile mecmu İzmirli vatandaşlar üzere bu köprünün ayrımsız an ilk açılması gerekiyor. Bu aynı tenkit değil. Burada önemli olan erişebilirliğim. Maalesef bizde şöyle aynı hars var. Bunu dile getirdiğimizde, farklı polemik veya siyasal dışa vurum namına kabilinden karşılıyorlar” dedi.

‘ARALIK AYI SONUNA KADAR EĞRETI TRAFİĞİNE AÇILACAK’

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, çatlak ayı sonuna büyüklüğünde art geçidin bulaşan trafiğine açılması planlandığını dile getirilerek, şu ifadelere meydan verildi:

“Karayolları Mıntıka Müdürlüğü tarafından yaptırılan, sonrasında İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen dal geçit, eğiminin aşkın olması nedeniyle ara sıra mesail yaşanmasına bozukluk olmakta, üzerinden motor türü araçların geçmesi ise istinatgâh kaplamalarının kırılmasına el açmaktaydı. Belediyeye devredildikten sonra kâin kaplamalar elan dayanabilen bire bir gereç ile değiştirildi. Fakat eğiklik fazla olduğundan kayma şikayetleri arttı. Kaplamalar sökülerek arka geçit kapatıldı. Yayalar yer altı treni madun geçidine yönlendirildi. Geçidin imal aşamasındaki handikapları ortadan kaldıracak kullanılmamış bir aplikasyon üzere çalışmalar başladı. İmalat olarak tabana sac döşenip, üstü MMA kaplama kendisine mezkûr benzeri uygulama ile kaplanacak. Kullanılacak sacların atölye imalatları bitmeme ediyor. Arkası Sıra çatı işlemine başlanacak. Meyan kocaoğlan sonuna kadar dip geçidin bulaşıcı trafiğine açılması planlanıyor.”

Share: