Ayağı kırılan hükümdar papağanına ‘nadir ameliyat’

Zonguldak’ta ayağı kırılan 7 yaşındaki odalık papağanının sol ayağına 0,1 milimlik platin takılarak esasen yürümesi sağlandı.

Zonguldak’ta Betül Göksel’e ilgilendiren padişah papağanının sol ayağı kırıldı. Hayvan sahibi Semavi, papağını şehir merkezindeki veteriner kliniğine getirdi. Veteriner Doktor Alemdar Alkan yoluyla ameliyata alınan papağana, Türkiye’de kıymetli gerçekleşen ve sadece gaz anestezisi ve cerrahi mikroskopun gerektiği işlem yapılarak sol ayağına 0,1 milimlik platin takıldı. Ameliyatın peşi sıra sağlığına kavuşan papağanın, yapılacak etkinliklerin arkası sıra yeniden yürümesi planlanıyor.

Baytar Önder Parafin, “7 yaşında cennet papağını. Ayağını kırmış, ast bacağını kırmış. Maatteessüf bunu kuşlarda tashih etmek çok yumruk. Atele kabul etmek çok zor kuşlar orayı kemirdiği amacıyla. Bırakıldığı ant birlikte kuşlar kangren olabiliyor. Çok teferruatlı bire bir ameliyatı var, Türkiye’de eşsiz yapılan aynı faaliyetler. Biz merkezimizde bunu yapıyoruz. Bunu muktedir olmak için maşa gerekiyor. Doğal Gaz anestezisi fazlalık ensiz cerrahi mikroskop gerekiyor. 0,23 cm kemiğe platin koyuyorsunuz. 0,1 milimlik bire bir platin koyuyorsunuz. Bu bile dar cerrahi gerekiyor. Bu operasyonu gerçekleştirdik. Betül Semavi’e ait tıpkı hastamız. Bugün ameliyatımızı yapıp taburcu ettik, inşallah düzelecek. 1 hafta sonradan kontrollerini yapacağız. Haddinden Fazla detaylı aynı iş gerektiği için sıkıntılı cerrahi, mikroskop gerektiği amacıyla rastgele merkezde bu bulanamıyor. Dolayısıyla kıymetli yerlerde yapılabiliyor” diye niteleyerek konuştu. – ZONGULDAK

Share: