Tunç Soyer Öğretmenlerle Buluştu: “Sunma İyisini Başarmak Mecburiyetindeyiz”

İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer, İzmir’in herhangi bir alanda olduğu gibi eğitimde birlikte Türkiye’ye örnek olmak zorunda olduğunu söyledi. 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesinde eğitimcilerle mülaki Komutan Soyer, “Biz muvaffak olmak, elan iyisini, elan güzelini, sunu iyisini başarmak mecburiyetindeyiz” dedi.

Tunç Soyer, 24 Kasım Öğretmenler Haset öncesinde, belediyeye sadık kurumlarda görev yapan eğitimcilerle bire bir araya geldi. Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’ndeki buluşmaya, Soyer’in birlikte benzeri zamanda hoca olan eşi Neptün Soyer ve şehremaneti bürokratları katıldı. Toplantıda öğretmenlerin gelecek nesiller üzere önemine dikkat calip Soyer, Türkiye’deki eğitim bilimi sistemine ait değerlendirmelerde bulundu. Soyer, şöyle konuştu:

“24 Son Teşrin 1928 tarihli Resmi Gazete’de Cumhur Reisi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün başöğretmen olmasıyla ilgilendiren bire bir değişmeyen yayımlanıyor ve ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün 100’üncü mevlit sene dönümü 1981 yılında Öğretmenler Haset adına bugünün kutlanmasına değişmeyen veriliyor. Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk, daima yüreğimizde, aklımızda, zihnimizde olmaya bitmeme edecek. Amma gine onun vesilesiyle öğretmenlerimizi tesmiye etmek için, onların bulunmaz emeklerini tıpkısı kat elan anımsamak için bir vesile kendisine değerlendiriyoruz. Modern medeniyetler seviyesinde olmamamızın bir nice sebebi vardır. Demokraside hangi büyüklüğünde gerilediğimizin; yoksullukta, hayat pahalılığında, enflasyonda hangi balaban teessürat içinde olduğumuzun bir nice sebebi vardır kategorik. Ama belki de yer esaslı amil, yapboz tahtasına çevrilen yetişek sistemimiz. Ne efsus kim bu yapboz sistemine dönen ve tıpkı tür rayına oturtulamayan yetişek sistemi, eğitimde okazyon eşitliğini, adaleti, kaliteyi giderici sonuçlar doğuruyor.”

FIRSAT EŞİTLİĞİ VURGUSU

Kendi gençliğinde leyli meccani okullarda okuyan arkadaşlarının arasından güçlü çokça umumi müdürün çıktığını dile getiren Başbuğ Soyer, “Amma zaman tür mü? Gerçekten eğitimdeki punt eşitsizliği o kadar kökleşti ve o büyüklüğünde kavisli yerlere gitti kim bundan sonra bakımsız, arka sokaklardan tıpkısı çocuğun yükselmesi ve epey geleceğini güvence altına takanak aynı eğitimle buluşması neredeyse imkansız. Ancak şurası biliyoruz ki bunu değiştirmek gibi. Dünyada o kadar çok örneği var. Kısacası enseyi karartmamak geçişsiz. Bu hikaye tıpkısı talih değil ve mübadele etmek benzer” diye konuştu.

Başbuğ Soyer, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bu tabloya rağmen sizlerin sorumluluğunuz fark etmiyor. Siz, bugünün koşullarında dahi çocuklarımıza, yetişek verdiğiniz evlatlarımıza elbette henüz nitelikli eğitim verebilirim, onları bittabi daha gani donatabilirim, elbette daha bereketli geleceğe hazırlayabilirim arayışı ortamında olmaya bitmeme edeceksiniz. Biliyorum, bunu tahsis etmek üzere temas biriniz himmet ediyorsunuz. Ego dahi emekleriniz ve bu gayretleriniz zımnında her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Yaptığınız işi daha mahdut, sizi daha birkaç üzecek, elan beş altı yoracak biçimde yapmanız amacıyla elimden hangi geliyorsa yapmaya hazırım. Kâfi ki siz tutkuyla, aşkla yaptığınız işi sevin ve onun gereklerini hesabına getirmeye çalışın. İzmir, herhangi bir alanda olduğu üzere eğitimde dahi Türkiye’ye örnek olmak zorunda. Bunu bizden bambaşka kimseden yapmasını beklemeyin. Yer iyisini biz başarmak mecburiyetindeyiz. Bizim mazeretimiz, özrümüz yok. Tığ başarmak, henüz iyisini, daha güzelini, sunma iyisini başarmak mecburiyetindeyiz. Bütün beraber yapacağımıza inanıyorum.”

Share: